Powiększ rabat na Wasze wymarzone obrączki ślubne do -20% z użyciem kodu: MAJ20 Promocja trwa do 06.05.2018 r.
Gwarancja i certyfikat jakości
Szybka i darmowa dostawa
Darmowa wymiana nawet do 120 dni
Własna pracownia w Polsce od 1976 r.
Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu od 8:00 do 24:00

Diamenty inwestycyjne


DLACZEGO DIAMENTY?

Pomimo tego, że diamenty nie odgrywają w gospodarce takiej roli, jak złoto, to właśnie one mają szansę przegonić ten kruszec i stać się najbardziej rentownym i najpopularniejszym sposobem na zainwestowanie pieniędzy. W ciągu ostatniego dwudziestolecia ceny oszlifowanych diamentów wzrosły o blisko 20 %. Warto zastanowić się – dlaczego zyskują one tak ogromną popularność?

Diament jest kamieniem kopalnym – nazywany bywa najdroższym węglem na świecie. Wielkie zapotrzebowanie na ten rodzaj kamienia spowodowane jest szybkim wzrostem gospodarczym państw kontynentu azjatyckiego (głównie Chin i Indii) i popytem na kamienie szlachetne wśród tamtejszej klasy średniej. Większość sprzedawanych obecnie diamentów kierowanych jest właśnie na ten rynek. Diamenty, będące synonimem bogactwa i prestiżu, są nie tylko piękne. Ich przewaga nad złotem polega na tym, że są łatwiejsze do przenoszenia, a ich wartość niejednokrotnie przewyższa koszt nawet dużej ilości tego cennego kruszcu. O wiele większa jest także wzrostowa dynamika cen diamentów – warto wspomnieć o tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zwrot inwestycji w 5-karatowy diament wyniósł ponad 150 % początkowego kapitału inwestycyjnego!


RODZAJ DIAMENTU A JEGO WARTOŚĆ

Diament diamentowi nierówny. O różnicach w cenie decyduje nie tylko jego wielkość (wyrażana w milimetrach), masa (której miernikiem jest karat), kształt czy barwa, ale przede wszystkim – czystość kamienia. Poza tym ważne jest, aby diament, w który inwestujemy nasze pieniądze, posiadał odpowiedni certyfikat jakości i autentyczności, wystawiony przez jedną z uznanych, międzynarodowych firm, takich jak IGI czy HRD.

Żeby dobrać odpowiadający naszym gustom i możliwościom finansowym kamień, warto oswoić się z podstawowymi danymi, dotyczącymi specyfikacji diamentów (zamieszczone w tabeli poniżej). Przyswojenie tych informacji oraz zapoznanie się z ofertą firmy jubilerskiej Savicki, gwarantującej tylko oryginalne i dobrej jakość kamienie, pozwoli na zakup najwłaściwszego, idealnie dopasowanego do naszych potrzeb diamentu.


PROPORCJE I WYKOŃCZENIE SZLIFU

Swoje piękno diament zawdzięcza nie tylko właściwościom fizycznym, ale również właściwej obróbce. Jakość szlifu brylantowego określa się na podstawie kształtu, proporcji i wykończenia szlifu. Cechy te decydują o brylancji diamentu, tzw. "ogniu", "życiu" diamentu, czyli efekcie gry barw obserwowanej w diamentach oszlifowanych.

Stosowane kształty diamentów to okrągły, dla którego zarezerwowany jest termin brylant oraz "kształty fantazyjne", np. princessa, radiant, szmaragdowy, markiza, owal, serce i inne.

Masa diamentu

Jednostką miary, określającą masę (wagę) diamentów, jest tzw. karat metryczny (1 ct = 200 mg = 0,2 g). Masę diamentu podaje się z dokładnością do setnych części karata.

BARWA DIAMENTU

Barwa jest jedną z najważniejszych cech diamentu, mających przełożenie na jego jakość oraz wartość. Najczęściej stosuje się stopniowanie barwy według skali GIA, od "D" do "Z". Najwyższą i najcenniejszą barwą jest "D", określana jako "wysoka delikatna biel". Najniższą i rzadko spotykaną w kamieniach handlowych jest barwa "Z". Diament o tej barwie jest wyraźnie zabarwiony na żółto. Najpopularniejsze wśród diamentów inwestycyjnych są barwy w skali od "D" do "J".KLASY CZYSTOŚCI

IF (Internal Flawless) - Jest to najwyższa klasa czystości, występująca w przyrodzie bardzo rzadko, co wpływa na wysoką cenę diamentów. Kamień lupowo czysty, nie posiada znamion wewnętrznych dostrzegalnych za pomocą lupy aplanatyczno-achromatycznej o dziesięciokrotnym powiększeniu. W tym kamieniu znamiona zewnętrzne nie wpływają na obniżenie czystości.

VVS (Very Very Small, VVS1, VVS2) - Bardzo, bardzo małe inkluzje, ciężkie do stwierdzenia przy dziesięciokrotnym powiększeniu.

VS (Very Small, VS1, VS2) - Bardzo małe inkluzje, ciężkie do stwierdzenia przy dziesięciokrotnym powiększeniu.

SI (Small Inclusions, SI1, SI2) - Kamienie o tej czystości są najczęściej używane w wyrobach jubilerskich. Małe inkluzje, dostrzegalne przy badaniu pod lupą przy dziesięciokrotnym powiększeniu, niewidoczne gołym okiem od strony tafli.

P1 (Pique) - Średnie inkluzje, trudno dostrzegalne gołym okiem, bez problemu widoczne przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Nie mają wpływu na brylancję ("ogień") diamentu.

P2 (Pique 2) - Inkluzje i znamiona zewnętrzne są łatwo dostrzegalne gołym okiem, lekko obniżają brylancję.