Jak napisać krótko o długiej historii rubinu? Zacznijmy od tego, że o tym klejnocie aż 4 razy wspomina Pismo Święto, uznając rubin, spośród 12 kamieni szlachetnych, za ten najcenniejszy!
Od VI wieku systematycznie wydobywano rubin w Birmie i od tego czasu stał się jednym z najbardziej pożądanych klejnotów przez władców całego świata
Rubin symbolizuje płomienną miłość, pożądanie i władzę. Według legend rubin posiada także moc przemiany złych nastrojów w pozytywną energię, chroni przed pożarami i kaprysami losu.
Symbolizuje także 40 rocznicę ślubu, dlatego rubin w pierścionku to wprost idealny prezent na rubinowe gody.
Rubin jako kamień korundowy jest bardzo twardy oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem plasuje się tuż za diamentem.
Rubin wyróżnia się szklistym połyskiem i charakterystycznymi białymi rysami. Ten przepiękny kamień wydobywa się w postaci sześciokątnych kryształów.
Najczęściej można go odkryć w skałach magmowych, a jako minerał niekiedy także w marmurach. Rubin nigdy nie traci swego koloru.
Rubiny zachwycają głębią koloru, który w zależności od pochodzenia, składu i obróbki kamienia, występuje w różnych odcieniach: od delikatnego różu, przez czerwień, aż po ciemny burgund.
Najcenniejsze rubiny wyróżnia: ciemnoczerwona barwa w intensywnych i głęboko nasyconych odcieniach, malinowy kolor i tzw. efekt gwiazdy (asteryzm).