Powiększ swój rabat nawet do 35%  |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Czy magnes przyciąga złoto?

2020-06-30 12:07:41

Czy magnes przyciąga złoto?

Znając odpowiedź na to pytanie, można uniknąć bardzo wielu rozczarowań. Bywa bowiem, że kusząca, piękna biżuteria, reklamowana jako oryginalna, z pełnowartościowego metalu szlachetnego, jest w równie kuszącej, niskiej cenie. Od razu po-winno to wzbudzić podejrzenia, dlatego warto wiedzieć, czy magnes przyciąga złoto, by sprawdzić, czy proponowany produkt nie jest podróbką i by nie zmarnować pieniędzy.

Jak sprawdzić, czy magnes przyciąga złoto?

Złoto i srebro to kruszce zwane diamagnetykami, co oznacza, że nie reagują na magnes. Jeśli więc przyłoży się magnes do złotych kolczyków, pierścionka czy bransoletki i pozostaną one na swoimi miejscu – można mieć pewność, że są wykonane z oryginalnego, pełnowartościowego złota. Dlatego tak istotne jest by wiedzieć, czy magnes przyciąga złoto. Złote wyroby nie powinny nawet drgnąć!

Czy magnes przyciąga złoto połączone z innym metalem?

Od razu pojawia się pytanie, co ze złotem, którego próby wskazują na połączenie z innym metalem. To bardzo częsta praktyka – złoto samo w sobie jest miękkie i plastyczne, podatne na odkształcenia i zarysowania, i bardzo często w celu utwardzenia łączy się je z innymi metalami. W zależności od wykorzystanego metalu, złoto może posiadać różną wartość i różnie reagować z magnesem, co jednak nie musi oznaczać, że będzie nieoryginalne. Warto więc wiedzieć, czy magnes przyciąga złoto połączone z najczęściej wykorzystywanymi metalami:

  • Tytan, platyna, pallad i nikiel – są paramagentykami, więc będą przyciągały magnes (choć ów przyciąganie może być w bardzo niewielkim stopniu)
  • Złoto, srebro, miedź – to diamagnetyki

Istotne jest też, by jubiler, u którego zakupuje się biżuterię, posiadał odpowiednie dokumenty potwierdzające oryginalność biżuterii oraz wykaz metali, jakie dana ozdoba zawiera. Fakt, że dany metal przyciąga magnes nie sprawia, że biżuteria staje się mniej wartościowa. Pallad i platyna przyciągają magnes, ale aluminium też będzie to robiło. Dlatego, poza testem magnetycznym, niezbędny jest też odpowiedni wywiad z jubilerem.

Kategorie