Odbierz aż 19% rabatu  - Ilość kodów ograniczona Odbierz kod
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund
  • Bezpłatna wysyłka
  • 120 dni na darmowy zwrot
  • Bezpłatna korekta rozmiaru
  • SAVICKI Care+®
  • Darmowy grawer

Ile karatów ma złoto?

2020-10-12 08:01:56

Ile karatów ma złoto?



Kto kiedykolwiek interesował się choć trochę biżuterią, zapewne wie, że karat to jednostka masy stosowana w jubilerstwie. Odpowiada mu mniej więcej 0,2 grama. Dziwnym więc wydaje się pytanie, ile karatów ma złoto – przecież to zależy, jak dużo go jest. Okazuje się jednak, że nie do końca.


Ile karatów ma złoto i co to oznacza?

Najczęstsze oznaczenia prób złota, które można spotkać w jubilerstwie, to 8-karatowe, 14-karatowe, 18-karatowe i 24-karatowe. W przypadku tego metalu karat oznacza coś innego niż masa. Jest to próba złota, a więc informacja o zawartości czystego pierwiastka w stopie. Pytanie, ile karatów ma złoto nawiązuje do jego procentowego udziału w danym kruszcu.

24-karatowe złoto to inaczej złoto próby 1000, czyli czysty metal bez domieszek. Jest on na tyle miękki, że nie nadaje się do wyrobu biżuterii. Dlatego w jubilerstwie stosuje się najwyżej 18-karatowe złoto. Oznacza to próbę 750, czyli składającą się w 75% z czystego złota z domieszkami srebra, niklu, miedzi, palladu i cynku. Pierwiastki te zwiększają twardość metalu i pozwalają manipulować kolorem kruszcu. Można dzięki temu uzyskać białe lub różowe złoto. To stwarza wiele możliwości estetycznych i pozwala trafić w gusta różnych klientów. Dzięki temu każdy może znaleźć biżuterię dla siebie. 14-karatowe złoto to próba 585, zawierająca 58,5% tego metalu. 8-karatowe oznacza próbę 333 – 33,3%. Od tego, ile karatów ma złoto, zależy jego cena. Im wyższa zawartość czystego pierwiastka, tym wyższy koszt biżuterii.


Pobierz Ebooka i otrzymaj prezent niespodziankę

(więcej)
Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Savicki 1976 sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gorzowska 2A, 65-127 Zielona Góra. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj
Kategorie