Powiększ swój rabat nawet do 35%  |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

2021-07-01 10:54:20

W życiu mężczyzny są chwile, w których musi emanować zdecydowaniem oraz absolutną pewnością siebie. Choćby ułamek sekundy wahania może rozproszyć magię, która unosi się w powietrzu i sprawić, że w oczach Twojej ukochanej pojawi się iskierka niepewności. Przeczytaj nasz artykuł, dowiedz się na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i zyskaj pewność, że jesteś dobrze przygotowany do jednej z najważniejszych chwil w Twoim życiu.


Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy –– tradycja wręczania biżuterii

Tradycja zaręczyn zakorzeniona jest w niezwykle odległych czasach. Pierwsze deklaracje miłości pojawiły się już tysiące lat temu. Na której ręce nosiło się pierścionek zaręczynowy w tamtych czasach? Według wierzeń starożytnych Greków pierścionki zaręczynowe powinno nosić się na serdecznym palcu lewej ręki, bowiem mieszkańcy Hellady twierdzili, że to właśnie w nim znajduje się żyła, którą krew płynie prosto do serca. Obyczaj Greków przejęli starożytni Rzymianie, którzy nazwali tę „wyjątkową żyłę” Vena Amoris i dlatego wkładali obrączki swych świeżo zaślubionych żon także na lewy palec serdeczny lewej dłoni. W starożytności za najpopularniejszy symbol zaręczyn uznawano metalową biżuterię ukoronowaną przez szafir, dziś znacznie większym zainteresowaniem cieszy się biżuteria ze złota z brylantem. W tych czasach wierzono, że ten szczególny kamień zmienia kolor w razie niewierności drugiej połówki. Po dłuższej nieobecności, zakochany mężczyzna mógł obejrzeć pierścionek zaręczynowy z szafirem i stwierdzić, czy jego kobieta dochowała wierności. Zwyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych swoim wybrankom stał się niezwykle popularny w XIII wieku, kiedy to papież Innocenty III ustanowił prawo, mówiące o tym, że między zaręczynami a ślubem miejsce powinien mieć czas narzeczeństwa. Symbolem tego wyjątkowego okresu zostały właśnie pierścionki zaręczynowe.


Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Wg niemal wszystkich pisanych i graficznych źródeł historycznych pierścionek zaręczynowy w Polsce nosi się prawej dłoni. Wynika to z naszych rodzimych norm kulturowych, wg których przeważnie prawą ręką wykonujemy najważniejsze czynności – podpisujemy się, witamy oraz wykonujemy znak krzyża. Czy można nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce? Można, jednak wiążę się to z zerwaniem pięknego zwyczaju, który wyniknął z niezwykle ważnych wydarzeń historycznych. Istotny jest także wybór palca. Zatem na jaki palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? Według tradycji, powinien znaleźć się on na palcu serdecznym.

Sprawdź czy Twoja narzeczona zaciśnie dłoń!

Czy wiesz, że według polskiej tradycji narzeczona po założeniu pierścionka przez narzeczonego na palec powinna zacisnąć dłoń?

Ten gest podobno przyniesie szczęście oraz zapewni trwałość Waszego związku!

Ważnym uzasadnieniem tego, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce jest nasza tradycja historyczna. Walka o niepodległość ukochanego narodu nie była łatwa. Często pochłaniała niewinne ofiary, których liczba sięgała nawet setek tysięcy. W 1863 roku, kiedy Polska znajdowała się w niewoli od dziesiątek lat, doszło do wybuchu powstania styczniowego. Miało ono zakończyć się zwycięstwem, dzięki któremu nasza ojczyzna stałaby się wolną. Niestety losy zrywu narodowego potoczyły się inaczej. Wiadomość o śmierci ogromnej liczby walczących mężczyzn oraz poniesionej klęsce fatalnie wpłynęła na nastroje Polaków. Rozpoczęła się żałoba narodowa, na znak której mężatki przełożyły obrączki na prawą dłoń, na której dotychczas nosiły ją jedynie wdowy, aby wyrazić solidarność i współczucie. Chociaż umiejscowienie symboli miłości na prawej dłoni w tamtych czasach symbolizowało ból i porażkę, dziś postrzegane jest jako piękny zwyczaj oraz wyraz poszanowania tradycji. Kontynuowania tradycji, którą zapoczątkowali nasi przodkowie w walce o wolność narodu to absolutnie poruszająca, a także niezmiernie ważna postawa.

W Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej ręki

- zgodnie z naszymi obyczajami i tradycją historyczną

Właśnie to zdarzenie miało ogromny wpływ na dzisiejsze czasy, ponieważ od tego momentu Polki zaczęły na stałe nosić obrączki na prawej dłoni, jak i również pierścionek zaręczynowy, który w pewien sposób ,,rezerwuje” miejsce dla ślubnej obrączki.


Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Wiemy już, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem. Wiele kobiet zaczyna mieć dylemat odnośnie tego, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie. W końcu zajmowany dotychczas palec przeznaczony jest obrączce. Jest kilka sposobów na rozmieszczenie symboli miłości. Znaczna część kobiet decyduje się na nałożenie pierścionka zaręczynowego z diamentem na lewą rękę, a obrączki na prawą.

Kolejną często wykorzystywaną metodą jest umieszczenie obu symboli miłości na tej samej dłoni. Warto zaplanować takie posunięcie jeszcze przed zakupem biżuterii. Umożliwi to stworzenie spójnej całości, która bajecznie podkreśli ogromną rolę pierścionków. Jeśli narzeczony w dniu oświadczyn podarował ci złoty pierścionek zaręczynowy , dobierz do niego symbol zaślubin wykonany z tego samego kruszcu. Zachowaj jedność także w wyborze kamieni szlachetnych. Pierścionek zaręczynowy z brylantem idealnie zaprezentuje się w towarzystwie obrączki, która także posiada kilka brylantów.

Nieco mniej popularnym, jednak równie efektownym rozwiązaniem okaże się zawieszenie pierścionka zaręczynowy na łańcuszku na szyi. Zaoszczędzisz w ten sposób czas na borykanie się z pytaniami typu: pierścionek zaręczynowy, która ręka savoir-vivre. Ponadto, nietrafiony rozmiar biżuterii przestanie być problemem. Raczej rzadko można spotkać pierścionek zaręczynowy na bransoletce, jednak jest to równie ciekawy pomysł.


Jak wygląda noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu za granicą?

Noszenie symboli miłości w większości krajów wygląda tak samo. Widok chociażby pierścionka zaręczynowego na środkowym palcu jest niezwykle rzadki. Jeśli zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek za granicą, odpowiedź jest prosta - także na serdecznym. W przeważającej części narodów panuje zwyczaj mówiący o tym, że wizytówka narzeczonej, którą podarował nam ukochany, powinna znaleźć się na lewej dłoni kobiety. Wywodzi się on do wcześniej wspomnianego już przeświadczenia starożytnych Greków, o znajdującej się w owym palcu żyle Vena Amoris. Warto wspomnieć, że Polki nie są jedynymi kobietami, które swoje symbole miłości noszą na prawej dłoni. Podobnie postępują mieszkanki Niemiec, Austrii, Rosji oraz Japonii.

Co ciekawe, na Węgrzech mężczyźni nie kupują swoim wybrankom pierścionków zaręczynowych koronowanych przez brylant, a obrączkę, którą zakłada się na lewą dłoń. W dniu ceremonii zaślubin, zostaje ona przełożona na prawą rękę, symbolizując tym samym wejście w związek małżeński. Podobny zwyczaj obowiązuje w krajach skandynawskich, jednak tam zgodnie z tradycją, niezbędne są dwie obrączki. Pierwsza z nich symbolizuje przyjęcie oświadczyn oraz obietnicę spędzenia reszty życia z ukochanym. Z kolei druga, wręczona w dniu ceremonii, symbolizuje ślub, czyli ostateczne potwierdzenie rozkwitającej miłości.

Kategorie