Powiększ swój rabat nawet do 35%  |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Oznaczenia złota

2020-06-24 09:31:25

Oznaczenia złota

Na każdej biżuterii wykonanej ze szlachetnego metalu widać oznaczenia, które dla wielu są niezrozumiałe. Nie wystarczy powiedzieć, że są to próby, bo to nadal może niewiele wyjaśniać. Dlaczego różnią się od siebie? Dlaczego na pierścionkach są inne oznaczenia złota niż na kolczykach? A co, jeśli są takie same? Jak rozumieć tajemnicze numery?

Oznaczenie złota – jak je rozumieć?

Kupując złotą biżuterię, należy pamiętać o tym, że złoto jest dość miękkim i plastycznym metalem. Oznacza to, że jest podatne na odkształcenia i zarysowania, co z kolei sprawia, że biżuteria ze złota nie będzie dość trwała. Dlaczego więc klasykiem wśród ślubnych obrączek są te wykonane ze złota? Otóż wszystko zależy od tego, jakie są oznaczenia złota lub inaczej – jaka jest jego próba. Dla wielu osób wysoka próba oznacza wyższą jakość i jest to poniekąd prawda. Wartość widoczna na pierścionku, np. próba 999 oznacza to, że zawiera on 99,9% czystego złota. Brzmi to wspaniale, ale jednoznacznie można mieć pewność, że taki pierścionek, choć cenny, szybko ulegnie zniszczeniu.

Najpopularniejsze w jubilerstwie są oznaczenia złota próbą 585, które oznacza 58,5% zawartości czystego złota. A co stanowi resztę? Mieszanka metali, także szlachetnych, które sprawiają, że złoto jest twardsze i bardziej odporne, słowem – idealne do tego, by robić z niego biżuterię, mającą być pamiątką na całe życie.

Czy oznaczenia złota zawsze mają znaczenie?

Teoretycznie tak, ale praktycznie – jeśli chce się komuś kupić cenną pamiątkę w postaci biżuterii, niekoniecznie z praktycznym przesłaniem, można skusić się na wyższą, ergo cenniejszą próbę złota. Sprawdzi się np. w przypadku broszek, które mogą stanowić rodową pamiątkę, trzymaną w eleganckiej szkatule. Ale poszukując pierścionków czy bransoletek, warto zwracać uwagę na inne oznaczenia złota, o niższej wartości, które będą świadczyły o większej twardości metalu. Jeśli zaś chodzi o naszyjniki czy kolczyki, nie podlegają one aż takiej eksploatacji, więc można się skusić na wyższą próbę.

Kategorie