Pierścionki z brylantem SAVICKI
Pierścionek z dużym brylantem – luksus i klasa sama w sobie.
Złota biżuteria już w swojej najprostszej formie wzbudza wiele emocji – kusi blaskiem, trwałością i ponadczasowym stylem. Jednak największy zachwyt niewątpliwie powoduje to jedno wyjątkowe zestawienie – złoty pierścionek z brylantem – przedmiot pożądania wielu wybranek serc.
Dlaczego złoty pierścionek z diamentem oszlifowanym w inny sposób nie jest tym samym co biżuteria z brylantem? Co sprawia, że to właśnie te kamienie szlachetne są tak cenione w jubilerstwie?
Brylant – najpiękniejszy naturalny kamień szlachetny
Brylant to diament poddany obróbce. Jednak nie każdy oszlifowany diament będzie brylantem.
Czym się różni brylant od diamentu? W ten sposób nazywa się wyłącznie te kamienie jubilerskie, które powstały dzięki procesowi szlifowania, podczas którego tworzy się 58 faset – charakterystycznych właśnie dla szlifu brylantowego. Ich rozmieszczenie wzmacnia blask światła i wywołuje efekt „ognia".
Diamenty, z których powstają brylanty, formują się głęboko pod ziemią, gdzie wysoka temperatura i ciśnienie nadają atomom węgla unikalną strukturę. Dzięki temu są niezwykle trwałe – w skali Mohsa osiągają maksymalną twardość (10).
W swojej surowej formie kamień ma nieregularny kształt i delikatny połysk. Dopiero szlif brylantowy sprawia, że staje się oszałamiającym klejnotem.
Złote pierścionki z brylantem
W kategorii tego najpopularniejszego kruszcu wyróżnia się nie tylko karaty czy próby złota, ale także rodzaje (kolory).
Brylant (wyjątkowy kamień jubilerski) może zostać osadzony w:
- żółtym złocie i stworzyć biżuterię najczęściej wybieraną jako pierścionek zaręczynowy,
- różowym złocie i stanowić romantyczny prezent dla niej,
- białym złocie i być idealnym wyborem jako spójny i minimalistyczny pierścionek z naturalnym kamieniem,
- czarnym złocie i wyróżniać się kolorem, który zdecydowanie cechuje modne pierścionki,
- złocie kombinowanym i tworzyć spójną, jednak niepowtarzalną kompozycję na co dzień.
Czym się różni brylant od diamentu?
W stosowaniu odpowiedniego nazewnictwa warto zwrócić uwagę na to, że pierścionek z brylantem jest też pierścionkiem z diamentem. Zasada ta nie jest jednak dwukierunkowa – nie każda biżuteria z diamentem (nawet jeśli będzie to diament certyfikowany) może zostać nazwana biżuterią z brylantem.
O tym decyduje szlif, ale także właściwości kamienia. Nie każdy diament może stać się brylantem – tylko klejnoty o odpowiednich cechach mogą zostać zaklasyfikowane właśnie do tej obróbki.
Więcej o różnicach między brylantem a diamentem przeczytasz tutaj: Brylant czy diament?
Oznaczenia diamentów i brylantów – zasada 4C
Każdy certyfikowany diament jest oceniany według zasady 4C:
- Masa (Carat) – określana w karatach. Większa masa oznacza wyższą wartość klejnotu.
- Szlif (Cut) – kształt, wpływa na blask i estetykę kamienia.
- Barwa (Color) – im mniej odcieni żółci, tym cenniejszy diament.
- Czystość (Clarity) – wysoka czystość oznacza brak widocznych skaz.
Zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii z brylantem, sprawdź, czy wybrany model posiada odpowiednie certyfikaty. W SAVICKI nie musisz się o to martwić. W naszych salonach (stacjonarnych i online) masz gwarancję autentyczności i pewność, że zakupisz pierścionek z prawdziwym diamentem.
Co oznacza brylant w pierścionku? Symbolika brylantu
Brylant to symbol wieczności i nierozerwalnej więzi. Jego blask przypomina o trwałości uczucia, które nie blednie z czasem.
Można powiedzieć, że złote pierścionki z kamieniami naturalnymi są najczęściej wybierane na prezent. W tym jednak to właśnie pierścionki z brylantem niewątpliwie sprawdzają się na każdą okazję – niezależnie, czy są to urodziny, rocznica, czy wyjątkowy moment zaręczyn.
Symbolika tych eleganckich pierścionków zawsze dopełni niezapomniane chwile.
Jaki pierścionek z brylantem wybrać? Najpiękniejsze złote pierścionki z brylantem
Jak wybrać idealny pierścionek z brylantem? Zwróć uwagę na:
- wielkość brylantu – większy kamień szlachetny przyciąga uwagę, ale delikatny pierścionek z brylantem może być bardziej subtelny,
- rodzaj złota – różowe, żółte, czarne czy białe – każdy nadaje biżuterii inny charakter,
- styl pierścionka – minimalistyczne wzory sprawdzą się na co dzień, a bardziej zdobione modele na specjalne okazje.
Spersonalizuj pierścionek na prezent. Pomyśl o osobie, którą chcesz obdarować. Wybierz pierścionek z czarnym brylantem, jeśli chcesz podarować bardzo charakterystyczną złotą biżuterię. A może nieco bardziej stonowana opcja? Delikatny pierścionek z białego złota z brylantem to idealny wybór.
Ile kosztuje pierścionek z brylantem? Co wybrać, brylant czy diament?
Niektórzy z nas mogą mieć przekonanie o tym, że cena złotego pierścionka z kamieniem szlachetnym zależy przede wszystkim od wielkości klejnotu. Czy faktycznie im większy diament, tym droższa biżuteria?
Chociaż rzeczywiście nie można zaprzeczyć, że koszty, na jakie trzeba się przygotować, uwzględniają masę diamentu, to warto wiedzieć, że nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na cenę. Ile kosztuje pierścionek z brylantem?
Cena pierścionka z brylantem zależy od kilku kwestii, które najłatwiej zrozumieć, posługując się skalą oznaczeń diamentów 4C. Wartość pierścionka kształtuje cena brylantu, która zależy od jego masy, rodzaju szlifu (w tym przypadku właśnie brylantowego), koloru i czystości kamienia.
W SAVICKI kupisz zarówno pierścionki z niższych półek cenowych (o wartości od około tysiąca do kilku tysięcy złotych), jak i biżuterię, której wartość jest wyższa. Pierścionek z brylantem 1 karat może kosztować od około 10 do 40 tysięcy złotych, podczas gdy bogato zdobiona biżuteria z dużymi klejnotami w szlifie brylantowym może mieć wartość sięgającą ponad 300 tysięcy złotych.
Brylant czy diament? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto wrócić do innego: co to jest brylant? Oszlifowany diament – szlifem brylantowym – zachwyca dokładnością, symetrią i niezrównanym blaskiem. Diamenty oszlifowane w inny sposób mogą przyciągać nas unikalnym kształtem. Taki efekt wpływa także na to, ile kosztuje diament – inne proporcje i wykończenie (w przypadku tej samej masy kamienia i oprawy biżuterii) najczęściej wpływają na niższą cenę biżuterii. Dlaczego? Kunszt, którym musi wykazać się jubiler, wykonując szlif brylantowy, wymaga większego doświadczenia i umiejętności.
Oba kamienie mają swoją wartość i symbolikę – wybór zależy od tego, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli zależy nam na nieporównywalnym efekcie, warto postawić na brylant.