Gwarancja dostawy przed Świętami - Odbierz dodatkowy rabat! |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Diament czy brylant?

2021-07-13 10:01:25

Z diamentem, z brylantem? Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?

Pierścionek zaręczynowy z diamentem? A może pierścionek zaręczynowy z brylantem? Czy diament to brylant? Jaka jest różnica między diamentem, a brylantem? Jak powstaje diament, a jak brylant? Co symbolizuje diament, a co brylant?

Na te pytania warto poznać odpowiedź jeszcze przed wyborem najpiękniejszego pierścionka dla swojej ukochanej, aby czuć się komfortowo podczas wizyty w salonie jubilerskim oraz zyskać absolutną pewność podczas jednej z najważniejszych chwil w życiu. Zacznijmy zatem od początku.

Diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety

Wg. Marylin Monroe diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety, a wg. William Shakespeare "Złoto i brylanty mają cichą wymowę, która wzrusza serce kobiety mocniej niż najpiękniejsze słowa."

Czym jest diament?

Diament to najtwardszy na świecie kamień szlachetny, który występuje naturalnie w przyrodzie oraz wyróżnia się nieregularnym kształtem oraz matową barwą o średnim połysku i na pierwszy rzut oka nie zachwyca niczym szczególnym. Diament jest jedną z czterech odmian węgla, a proces jego formowania zachodzi w głębokich warstwach ziemi, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura oraz ciśnienie.

A zatem pytanie, czy kupić pierścionek zaręczynowy z diamentem, czy z brylantem jest popularnym nieporozumieniem, ponieważ można śmiało założyć, że nikt nie szuka biżuterii z matowym, nieoszlifowanym kamieniem.

Co to jest brylant?

Mówiąc w największym uproszczeniu, brylant to oszlifowany diament. Zanim kamień doczeka się specjalistycznej obróbki w niczym nie przypomina połyskującego klejnotu. Dopiero kunszt szlifierzy i mistrzów jubilerstwa sprawia, że z diamentu powstaje zachwycający brylant idealnie dopasowany i osadzony na koronie pierścionka zaręczynowego. To praca wymagająca niezwykłej cierpliwości, wyobraźni przestrzennej, wyjątkowej precyzji oraz prawdziwej pasji.

Każdy brylant był kiedyś diamentem,

ale tylko niektóre diamenty stają się brylantami.

Szlify diamentów

Rodzaj szlifu diamentów decyduje o formie, blasku oraz urodzie przyszłego brylantu. Spośród wielu typów wyróżnia się dwa podstawowe: szlif brylantowy oraz szlif fantazyjny, czyli każdy inny niż okrągły.

Sekret brylantowego blasku tkwi w rękach doświadczonego szlifierza.

Surowy minerał zamienia w szlachetny klejnot za pomocą odpowiedniego szlifu.

Szlif brylantowy

Za najpiękniejszy i najbardziej popularny uznaje się szlif brylantowy. idealnie symetryczny, ujawnia niesamowity blask brylantu. promienie światła wirują w nim jak w magicznym tańcu, który od wieków olśniewa miliony kobiet.

Jubilerski szlif brylantowy wymyślono i opracowano jeszcze w XVII wieku. Do dziś ta technika szlifowania diamentu uznawana jest przez specjalistów na całym świecie za szczyt osiągnięć w dziedzinie obróbki kamieni szlachetnych. Szlif brylantowy bowiem wydobywa z kamienia całe jego bogactwo – krystaliczną strukturę, zniewalający blask oraz urzekającą grę światła w wewnętrznej i zewnętrznej strukturze klejnotu.

Czy wiesz, że...

... idealny szlif brylantowy posiada co najmniej 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie?

Rodzaje szlifu brylantowego

Inne przykłady brylantowego szlifu to: owal, łezka (nazywany często gruszką), markiza oraz serce.

Szlif fantazyjny

Spośród wielu typów szlifów fantazyjnych do najczęściej wykonywanych należą:

szlif schodkowy który wyróżnia się „schodkową strukturą”, czyli rzędem równoległych faset po stronie każdej ze stron prostokąta lub kwadratu widzianego z góry;

- szlif mieszany, w tym.m.in: poduszeczka, radiant, czy słynna princessa.

Diament, a brylant – różnice

Różnicę pomiędzy diamentem, a brylantem widać gołym okiem. Pierwszy nie zachwyca, natomiast drugi urzeka i jest przedmiotem pożądania kobiet na całym świecie!

Diament Brylant
Występuje naturalnie w przyrodzie Powstaje w wyniku oszlifowania diamentu
Matowa barwa o umiarkowanym połysku Krystaliczna struktura i zachwycający blask
Wydobywa się je w kopalniach Są dziełem jubilera
Występują w kolorze żółtym, brunatnym, czarnym, niebieskim i bezbarwnym Od całkowicie bezbarwnego, po żółtawy
Są tańsze Są droższe

Od czego zależy wartość i cena brylantu?

Wartość brylantów zależy od bardzo wielu niewymiernych czynników, choćby takich jak sława jubilera, który zmienił matowy diament w zachwycający klejnot. Cena brylantu to także wypadkowa ilości wydobywanych diamentów, sytuacji na światowych rynkach, czy kondycji nowojorskiej giełdy. Nie mniej, wyróżnia się cztery podstawowe metody określania wartości brylantu nazywane zasadą 4C.

Wycena brylantów i zasada 4C

Wycena brylantu opiera się o jubilerską zasadę 4C. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów, czyli carat, colour, clarity oraz cut. W kolejności oznaczają one: karat (jednostka masy), barwę, czystość oraz szlif. To właśnie te cztery elementy decydują o wartości oraz wycenie każdego brylantu.

Masa brylantu

Jednostką masy każdego brylantu jest karat, czyli w przybliżeniu 0,2 grama. Zasada jest prosta – im większa masa brylantu, tym większa wartość klejnotu.

Wyższą cenę uzyskują większe brylanty, niż dwa mniejsze, które łącznie ważą tyle samo.

Wynika to z faktu, że większe diamenty, z których powstają brylanty, występują w naturze stosunkowo rzadko.

Cena diamentów

Barwa brylantu

Kolor brylantu to kolejna z głównych cech, która determinuje wartość klejnotu. Najdroższe brylanty są całkowicie bezbarwne, przejrzyste i pozbawione wszelkich skaz, jednak takie okazy spotykane są bardzo rzadko. Barwę brylantu określa się za pomocą skali oznaczonej literami od D do Z.

Idealnie bezbarwne kamienie oznaczamy literą D.

Brylanty o najbardziej żółtej barwie oznaczmy literą Z.

Im bliżej litery D (a więc doskonałej przejrzystości), tym wyższa wartość brylantu.

Czystość brylantu

Każdy diament wyróżnia określona struktura, która wpływa na wewnętrzne i zewnętrzne cechy klejnotu, które jubilerzy określają jako inkluzje oraz skazy. To właśnie od nich zależy, tzw. brylancja, czyli załamywanie się odbijanego światła. Krótko mówiąc, chodzi o blask – im mniej inkluzji i skaz, tym wyższa przeźroczystość brylantu, a co za tym idzie – także i jego cena.

Szlif brylantu

Wymienione powyżej trzy cechy brylantów wynikają z naturalnych właściwości każdego brylantu, jednak szlif to już efekt kunsztu mistrza, który nadaje klejnotowi ostateczny kształt oraz formę. Już od samego jubilera zależy, czy brylant otrzyma szlif, który wydobędzie z kamienia całe jego ukryte piękno. W tej dziedzinie decydują mikroskopijne szczegóły - jeśli szlif będzie zbyt płytki, brylant będzie nieco matowy, natomiast jeśli szlif będzie zbyt głęboki, klejnot utraci urzekający blask.

Diament, a brylant – symbolika

Pierścionki z oszlifowanymi diamentami, czyli brylantami zajmują pierwsze miejsce na liście wymarzonych klejnotów, które pragnie otrzymać kobieta podczas wymarzonych oświadczyn. Olśniewający blask i bajeczna kaskada refleksów migoczącego światła to nie wszystko. Pozostaje jeszcze magia tradycji oraz ponadczasowa symbolika, która wyraża więcej niż wszystko.

Symbolika pierścionka zaręczynowego z diamentem

Jeśli myślisz o zaręczynach, to pewnie pomyślałeś o diamentach – nic w tym dziwnego, ponieważ pierścionek zaręczynowy z diamentem symbolizuje trwałość szczerej i czystej miłości. Przed wiekami nawet oszlifowane kamienie, czyli brylanty nazywano po prostu diamentami. Stąd częściej używamy właśnie tej nazwy, szukając pierścionkach zaręczynowego dla swojej ukochanej.

Symbolika pierścionka zaręczynowego z brylantem

W historii zaręczyn przyjmuje się, że po raz pierwszy pierścionek z brylantem podarował swojej wybrance w 1477 roku austriacki arcyksiążę Maksymilian, który prosił o rękę Marię Burgundzką. Jarzący się bajecznymi refleksami światła brylant w kształcie litery „M” podobno zrobił na wybrance arcyksięcia piorunujące wrażenie.

Później nieco zapomniano o brylantach na rzecz szafirów i rubinów, lecz tradycja pierścionków zaręczynowych z brylantem powróciła ze zdwojoną siłą w XVIII wieku. Brylanty coraz bardziej zyskiwały na popularności przede wszystkim ze względu na fakt, że w południowej Afryce odkryto pokaźne złoża diamentów, a sztuka ich szlifowania rozkwitła w najlepsze.

Wracając jednak do znaczenia brylantu w ceremonii oświadczyn…

Dziś pierścionek zaręczynowy z brylantem symbolizuje najczystszą i najdoskonalszą formę krystalicznie czystej miłości. Uważa się, że doskonałość klejnotu odzwierciedla szczere intencje oraz oznacza przyrzeczenie wierności, trwałości związku i wiecznego szczęścia. W wielu kulturach – w tym w USA uważa się, że piękno brylantu wyraża także podziw dla urody ukochanej kobiety.

Jak sprawdzić autentyczność diamentu lub brylantu?

Kupując pierścionek zaręczynowy z diamentem lub brylantem w stacjonarnym w salonie Savicki – lub naszym jubilerskim sklepie internetowym otrzymasz certyfikat potwierdzający autentyczność oraz parametry klejnotu.

Certyfikat to nie wszystko

Przekonaj się osobiście o autentyczności brylantu!

Gdy już kupisz pierścionek spójrz z bliska na brylant - przechodzące przez niego światło powinno się załamać. Po drugie brylanty nie nagrzewają się. Potrzymaj więc pierścionek w zaciśniętej dłoni klejnotem do dołu, a po kilku chwilach sprawdź, czy kamień nadal jest chłodny.

Jak sprawdzić autentyczność diamentu lub brylantu?

Diament, czy brylant – oto jest pytanie

Już wiesz, że brylant to oszlifowany diament. Poznałeś rodzaje szlifu oraz symbolikę pierścionków zaręczynowych z tym wyjątkowym klejnotem. Posiadając tę cenną wiedzę możesz skupić się na wyborze, który zachwyci Twoją ukochaną od pierwszego wejrzenia…

Czy brylant będzie wyglądał piękniej w oprawie z żółtego czy białego złota?

Czy wybrać klasyczny pierścionek zaręczynowy z jednym brylantem, czy lepsze wrażenie zrobi wyszukany wzór z wielu mniejszych klejnotów?

Pamiętaj, że pierścionek zaręczynowy będzie nie tylko zdobił dłoń Twojej ukochanej, ale od kiedy zagości na jej palcu, stanie się wiecznym symbolem waszej miłości.

W naszej pracowni jubilerskiej każdego dnia powstają klasyczne i oryginalne pierścionki z brylantami – od minimalistycznych, aż po magnetyczne modele ze zjawiskowymi klejnotami.

Pierścionki z brylantem marki Savicki wyróżnia doskonała jakość certyfikowanych kamieni oraz bogactwo urzekających wzorów. W naszej ofercie posiadamy pierścionki z diamentem osadzone na obrączce wykonanej z żółtego, białego, różowego, a nawet czarnego złota lub platyny.

Zobacz, jakie pierścionki zaręczynowe wybrali dla swych przyszłych żon inni zakochani:

Przeczytaj nasz artykuł
"jaki pierścionek zaręczynowy wybrać"

Wybrane dla Ciebie

Kategorie