Odbierz aż 25% rabatu już teraz Odbierz kod
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund
  • Bezpłatna wysyłka
  • 120 dni na darmowy zwrot
  • Bezpłatna korekta rozmiaru
  • SAVICKI Care+®
  • Darmowy grawer

Próby złota

2021-07-01 13:01:20

333
(33,3% czystego złota)

Próba złota 333

Dowiedz się więcej

585
(58,5% czystego złota)

Próba złota 585

Dowiedz się więcej

750
(75% czystego złota)

Próba złota 750

Dowiedz się więcej

Próby złota to wartości, które odzwierciedlają zawartość czystego, szlachetnego kruszcu we wszelkich wyrobach – w tym oczywiście w biżuterii. Przeczytaj nasz artykuł i zmień znaki zapytania w pewność. Wybierając pierścionek zaręczynowy, obrączki ślubne, kolczyki, naszyjnik, czy bransoletkę próby złota 333, 585, czy 750 nie będą miały już dla Ciebie żadnych tajemnic.

W tym artykule dowiesz się:

Co to jest próba złota?

Jakie są próby złota?

Próba złota 333, 585 i 750 – co to oznacza?

Jaka jest najlepsza próba złota?

Jak sprawdzić próbę złota?


Złote obrączki


Co oznacza próba złota?

Próby złota to określenie wskazujące w branży jubilerskiej zawartość złota w stopie metalu. Mówiąc bardziej obrazowo, próba złota wskazuje, ile jednostek masy czystego kruszcu przypada na 1000 jednostek masy konkretnego stopu. Jeśli zatem stop zawiera 50% złota, to mówimy o próbie 500. Sam termin "próba złota" znany jest już od czasów starożytnych. Już wtedy stosowano go w celu jednoznacznej standaryzacji produktów zawierających metale szlachetne.

Różnice między próbami złota

W branży jubilerskiej wyróżnia się z reguły trzy podstawowe próby złota, czyli 333, 585 oraz 750. 750 to najwyższa próba złota stosowana w jubilerstwie. Nieczęsto spotkać się możemy również ze złotem klasy 900, czy 999, które wykorzystuje się jedynie w celach kolekcjonerskich. Każda z nich wyróżnia się swoją indywidualną charakterystyką, plastycznością oraz wytrzymałością. Na pierwszy rzut oka nie można rozróżnić, czy biżuterię wykonano ze złota 333, czy 750 – o próbie dopiero informuje nas cena.

Złote pierścionki


Złota biżuteria


Próby złota

Próba złota 333

Próba złota 333 zawiera 33,3% czystego złota. Próba ta to jedna z najniższych dostępnych zawartości w renomowanych produktach jubilerskich. Oczywiście pierścionki, obrączki, kolczyki, łańcuszki, czy bransoletki ze złota 333 są najtańsze. Próba 333 charakteryzuje się wysoką twardością, dość niską plastycznością oraz szybkim śniedzieniem. Warto pamiętać, że koszt zakupu biżuterii ze złota 333 jest niższy, ale stosunek ceny, jaką płacimy za czyste złoto zawarte w produkcie 333 jest przeważnie wyższe niż w przypadku zakupu biżuterii w próbie 585. Cena ta spowodowana jest kosztem pracy jubilera, która jest taka sama w przypadku obu prób złota. Próba złota 333 w swoim stopie posiada więcej innych metali niż faktycznie złota, co sprzyjać może reakcjom alergicznym.

Próba złota 585

Próba złota 585 zawiera 58,5% czystego złota.

  • Najbardziej popularna i najchętniej wybierana próba złota przez Klientów sklepów jubilerskich na całym świecie.

  • Złoto 585 to kompromis pomiędzy dość wysoką zawartością szlachetnego kruszcu, a bardzo dobrymi własnościami fizycznymi.

  • Próba 585 gwarantuje zatem wysoką wartość i wysoką trwałość biżuterii.

Próba złota 750

Próba złota 750 zawiera aż 75% czystego złota. Wybór niemal czystego złota to z pewnością solidna inwestycja. Poczucie bogactwa i luksusu w stu procentach zwróci każdą wydaną złotówkę, przynosząc ogromną satysfakcję. Próby złota zostały stworzone po to, aby dopasować je do okazji i przeznaczenia biżuterii. Wiadomo, że symboliczne i bardzo ważne dla nas obrączki ślubne, czy pierścionek zaręczynowy powinny być próby 585, czy nawet 750... Bizuteria pełna znaczeń, ta okazująca miłość wdzięczność i oddanie, zasługuje na najwyższą próbę złota!

Którą próbę złota najlepiej wybrać?

Która próba złota jest najlepsza? Jak zwykle wszystko zależy od naszych preferencji. Musimy zdecydować, czy bardziej zależy nam na niskiej cenie, czy szlachetności zakupionej biżuterii. Jednocześnie warto pamiętać, że bardzo wysoka próba wcale nie musi oznaczać optymalnego wyboru. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Im wyższa próba, tym złoto jest bardziej miękkie i zdecydowanie łatwiej się niszczy. I odwrotnie – im próba złota niższa, tym kruszec jest twardszy, lecz łatwiej i szybciej pokrywa się śniedzią. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się złoto próby 585. Jednakże to ta najwyższa próba złota zapewnia pewien prestiż, uwielbiany zarówno przez kobiety i mężczyzn - wyjątkowy połysk, którego nie można dostrzec w złocie innych klas. Wybierając próby złota najlepiej podzielić biżuterię na jej zastosowania - codzienne kolczyki, czy bransoletka zdecydowanie wyglądać będą bajkowo w próbie 333. To samo dotyczy biżuterii ślubnej, czy okazjonalnej, która zapewne nie zostanie założona więcej niż ten jeden raz. Natomiast w przypadku pierścionka zaręczynowego, czy obrączek ślubnych - próba złota odgrywa tu niemałą rolę. Zapewnia zarówno trwałość, jak i piękny wygląd na lata - dlatego próba złota 585, a nawet 750 to idalny wybór w przypadku tak ważnej biżuterii.

Dlaczego złoto jubilerskie wymaga domieszki?

Jak już wspomnieliśmy, czyste złoto jest bardzo miękkim i plastycznym, a co za tym idzie niezbyt trwałym materiałem. Aby uzyskać znacznie wyższą wytrzymałość wyrobów jubilerskich, zachowując jednocześnie naturalne piękno złota, stosuje się domieszki innych metali.

Jakie domieszki do złota?

W branży jubilerskiej najczęściej stosuje się domieszki cynku, miedzi, palladu, niklu, a czasem srebra lub platyny. To właśnie od rodzaju domieszki tworzącej ze złotem konkretny stop zależy trwałość, elastyczność, twardość oraz inne własności fizyczne biżuterii. w każdej próbie złota znajduje się od 41,5 do 67% domieszek metali.

Próba, a kolor złota

Najbardziej charakterystycznym „miernikiem” domieszki, który widać gołym okiem jest oczywiście kolor złota. Im wyższa zawartość złota w stopie, tym z reguły odcień staje się jaśniejszy. Warto jednak pamiętać, że intensywny żółty kolor złota nie musi oznaczać, że został wykonany ze złota wysokiej próby.

Czy wiesz, że…

… złoto przez całe stulecia było dostępne tylko w swej naturalnej żółtej barwie? Dopiero w XIX wieku zaczęto eksperymentować z domieszkami na dużą skalę, aby uzyskać nowe barwy cennego kruszcu. Tak powstało złoto białe, różowe, czerwone i czarne.

Próba, a kolor złota

Białe złoto (czyli tzw. złoto palladowe) powstaje ze stopu złota z niklem i palladem.

Różowe złoto powstaje ze stopu złota ze srebrem i miedzią.

Złoto czarne powstaje z białego złota które jest pokrywane warstwą czarnego rodu i rutenu.

Jak sprawdzić próbę złota?

Aby zyskać pewność, że biżuteria została wykonana ze złota konkretnej próby należy sprawdzić certyfikat wybranego produktu. Każdy wyrób jubilerski badany jest przez urząd probierczy, który bada zawartość złota w obrączce, pierścionku lub bransoletce, następnie wybija na produkcie jubilerskim tzw. cechę probierczą. Cecha probiercza wskazuje na rodzaj metalu szlachetnego oraz jego próbę. Tak więc, kupując dany produkt, zyskujesz pewność, w jaką próbę złota inwestujesz.

Pobierz Ebooka i otrzymaj prezent niespodziankę

(więcej)
Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Savicki 1976 sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gorzowska 2A, 65-127 Zielona Góra. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj
Kategorie