Powiększ swój rabat nawet do 35%  |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Rozmiary pierścionków

2020-02-24 13:51:01

Rozmiary pierścionków

Samodzielne kupno pierścionka nie jest niczym skomplikowanym, choć duży wybór sprawia, że niemalże co drugi wydaje się być idealnym! Jednak wygląd to nie wszystko – ważny jest również odpowiedni rozmiar. Ale nawet nie znając swojego, to widząc rozmiary pierścionków, bez problemu metodą prób i błędów znajdzie się odpowiedni dla siebie. Problem pojawia się tedy, kiedy biżuteria ma być prezentem, z oczywistych względów idealnie dobranym, a rozmiary pierścionków jawią się jako zbiór cyferek, które tak naprawdę – choć łatwe do odczytania – nic nie mówią, bo przecież nie codziennie kupuje się biżuterię. Jak idealnie dobrać pierścionek?


Rozmiary pierścionków – jak je odczytywać?

Wizyta u jubilera i wybór odpowiedniego pierścionka zazwyczaj zaczynają się od pytania „jakie rozmiary pierścionków panią/pana interesują”. I wtedy się zaczyna, bowiem mało kto bez zająknięcia potrafi wskazać właściwy, nie ma też czegoś takiego, jak typowe rozmiary pierścionków, które zazwyczaj pasują każdej kobiecie czy mężczyźnie.

Dlatego też przez wizytą w sklepie warto sprawdzić, jak duży powinien być pierścionek, by pasował na wybrany palec. To również jest ważne – każdy palec to inny rozmiar, a różnice niekoniecznie oznaczają + czy – jedną wartość. Jakie rozmiary pierścionków są dostępne i jak je odczytywać? To dość proste.

Rozmiary pierścionków oznaczają ich średnicę wewnętrzną i wewnętrzny obwód, odpowiadający obwodowi danego palca.

Rozmiary pierścionków zaczynają się od numeru 5 - jego średnica wewnętrzna to 14mm, a obwód wewnętrzny 45 milimetrów. Oznacza to, że pierścionek o rozmiarze pięć będzie pasował na palec, którego obwód wynosi nie więcej niż 45 mm. Żeby sprawdzić, czy pierścionek o tym rozmiarze będzie pasował, należy zmierzyć obwód interesującego nas palca. Można to zrobić z pomocą nitki i następnie przyrównać ją do miary krawieckiej.

Rozmiary pierścionków zwiększają się kolejno co numer, czyli 5, 6, 7, 8 itd. Ich obwody wewnętrzne zwiększają się o 1mm, zaś średnica wewnętrzna o się o 3-4mm. Można zauważyć, że rozmiary pierścionków w zależności od producenta i firmy mogą się nieco od siebie różnić. Nawet, jeśli zazwyczaj kupuje się np. rozmiar dziewięć, przy wyborze innego sklepu i innej marki warto poprosić sprzedawcę i sprawdzenie poszczególnych wymiarów – może się okazać, że z danej firmy potrzebny będzie nieco większy lub też mniejszy pierścionek.

Powyższe wartości to najpopularniejsze rozmiary pierścionków damskich, jednak nie ma na to żadnej reguły i oczywiście dostępnych jest wiele innych. Rozmiary pierścionków sięgają aż do numeru 30. Łatwo obliczyć, że wówczas średnica wewnętrzna będzie wynosiła 22,3mm, zaś obwód wewnętrzny 70mm. Także w innych krajach rozmiary pierścionków mogą przedstawiać inne wartości.


Rozmiary pierścionków – dlaczego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie?

Po pierwsze – estetyka i wygoda. Nie może być mowy o komfortowym noszeniu, jeśli wybiera się złe rozmiary pierścionków. Zbyt ciasne będą wyglądały wyjątkowo niezgrabnie, opinając się na palcach i uniemożliwiając łatwe i szybkie ściągnięcie, z kolei luźne można po prostu z łatwością zgubić. Ale to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Zbyt ciasny pierścionek wygląda wyjątkowo źle, jednak zdecydowanie ważniejsze jest to, że będzie utrudniał prawidłowe krążenie. Może dojść do obrzęków, które w efekcie mogą się skończyć nawet obumieraniem palca, jeśli do jego czubka nie będzie dochodziła wystarczająca ilość krwi.

Dlatego to, jakie rozmiary pierścionków się wybiera, jest naprawdę ważne, szczególnie w przypadku pierścionków zaręczynowych czy obrączek, których z reguły nie ściąga się z palców.


Rozmiary pierścionków – jakie wybierać, by były dobrze dopasowywane?

Poza tym, że rozmiary pierścionków obejmują ich odpowiednie dopasowanie do rozmiaru palców, warto także zwrócić uwagę na inny aspekt, również związany z rozmiarami. Kupując pierścionek, należy mieć na uwadze również jego rozmiar jako dekoracji, słowem – czy nie będzie zaburzał proporcji dłoni. Zbyt duży pierścionek na drobnej dłoni nie wygląda dobrze nawet wtedy, jeśli sama dekoracja prezentuje się wyjątkowo ciekawie.

Również odwrotnie – na silnych, męskich dłoniach drobny pierścionek, np. cienka obrączka, wyglądanie wyjątkowo nieproporcjonalnie. Jak więc znaleźć złoty środek? Nie zawsze jest to łatwe – duży wybór pierścionków sprawia, że ciężko kierować się wyłącznie odpowiednim dopasowaniem. Teoretycznie decydujący głos ma tutaj gust – jeśli ktoś lubi duże pierścionki, z pewnością nie będzie mu przeszkadzał taki na palcu i nic nie sprawi, że będzie się go postrzegało jako źle wyglądający, jednak praktycznie – pierścionek nie powinien uniemożliwiać zginania palca, nie powinien też zaburzać normalnego funkcjonowania.

Zbyt mocno odstając od niego będzie po prostu niewygodny - łatwo wtedy o uszkodzenie go lub też odzieży. Nie zawsze także jest oznaką dobrego smaku – zbyt duży pierścionek, rzucający się w oczy, szczególnie noszony na co dzień, w dodatku wyjątkowo strojny, bywa oznaką kiczu. Słowem – ważny jest umiar i odpowiednie dopasowanie dekoracji powinno być sumą dobrze dobranego rozmiaru oraz eleganckiego wyglądu.


Rozmiary pierścionków – co zrobić, jeśli źle się wybrało?

Niestety, nawet jeśli dobrze zna się rozmiary pierścionków, zawsze istnieje ryzyko, ze popełni się błąd. Na szczęście, nie oznacza to wielkiej tragedii i łatwo da się coś z tym zrobić. Zbyt duży pierścionek zawsze można zmniejszyć. Wykrojony kruszec warto zachować nie tyle na pamiątkę, co na wszelki wypadek, jeśli zaszłaby potrzeba powiększenia czy też naprawy biżuterii.

Z kolei zwiększenie pierścionka jest nieco bardziej problematyczne, szczególnie, jeśli nie ma się własnego materiału, jednak wprawny złotnik nie będzie miał kłopotu. Warto jednak wybierać możliwie jak najlepiej dopasowane rozmiary pierścionków, także z uwzględnieniem przyszłości – lepiej, by były nieco luźniejsze niż zbyt ciasne.

Kategorie