Powiększ swój rabat nawet do 35%  |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Szmaragd jak rozpoznać

2020-10-15 10:36:37

Szmaragd jak rozpoznać

Kamienie szlachetne to dzieła natury, które powstają przez miliardy lat, by upiększać, cieszyć i wzbogacać. Jednym z najbardziej atrakcyjnych i wartościowych minerałów jest szmaragd. Jak rozpoznać ten kamień, patrząc na jego cechy wizualne? Tak jak w przypadku innych klejnotów, gemmologia podaje konkretne wskazówki.


Szmaragd jak rozpoznać kamień szlachetny?

Istnieje kilka cech, które pozwalają identyfikować minerały, w tym szmaragd. Jak rozpoznać ten i inne kamienie? Warto zwrócić uwagę na poniższe właściwości.

Barwa to ważna informacja o minerałach. Każdy z nich przyjmuje określony zakres odcieni. Obok koloru istotny jest sposób przechodzenia światła. Określone kamienie wykazują luminescencję – świecą własnym światłem. U innych można zauważyć różne efekty optyczne, które również pozwalają identyfikować minerały. Często pojawia się asteryzm. Światło tworzy wtedy kształt gwiazdy na powierzchni kamienia. Efekt kociego oka to z kolei wąska smuga światła. Są jednak takie minerały, które nie posiadają tych cech, np. szmaragd. Jak rozpoznać zatem kamienie na inne sposoby? Znaczenie ma pokrój, czyli kształt kamienia. Może on być blaszkowy, słupkowy, tabliczkowy, płytkowy lub igiełkowy. Łupliwość i przełam określają, czy pod wpływem uderzenia minerał rozpada się wzdłuż regularnych linii (łupliwość), czy też nierównej powierzchni (przełam). Warto także zbadać twardość kamienia.


Szmaragd jak rozpoznać ten minerał?

Szmaragd to kamień o zielonej barwie i szklistym połysku. Wykazuje słabą, niemal niewidoczną luminescencję oraz pleochroizm. Oznacza to, że pod wpływem światła przyjmuje różne odcienie. Zawsze jest to jednak zieleń, charakterystyczna dla minerału, jakim jest szmaragd. Jak rozpoznać go po innych cechach? To kamień masywny, o wyraźnie uformowanym pokroju. Jego łupliwość jest niewyraźna, a na skali twardości Mohsa przyjmuje wartość 7,5,8. Tym samym jest jednym z twardszych minerałów. Nie dorównuje jednak rubinowi, szafirowi czy diamentowi.


Kategorie