Odbierz do 30% rabatu.

Gwarancja dostawy przed 1.05 oferty 24h-72h!

|
  • d
  • h
  • m
  • s
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem Pierścionki z diamentem laboratoryjnym

Jakie jest znaczenie obrączek ślubnych?

2023-01-25 08:15:37

Jakie jest znaczenie obrączek ślubnych?

Złote krążki na stałe wpisały się w naszą tradycję, a ich zakup jest już obowiązkowym elementem przygotowań do ślubu. Pary młode nakładają je sobie na palce w trakcie składania przysięgi małżeńskiej. Skąd pochodzi ta tradycja i jakie jest znaczenie obrączki ślubnej?


Znaczenie noszenia obrączek ślubnych kiedyś a dziś

Po raz pierwszy symbol obrączki pojawił się już w starożytności. Na początku wykonywane były z mniej wytrzymałych materiałów, takich jak skóra zwierzęca, rośliny, a rzadziej nawet z drewna. Z czasem obrączki zaczęto wytwarzać z metalu i właśnie w takiej formie owy zwyczaj trafił do Europy, gdzie stały się symbolem zaślubin z Chrystusem. W późniejszych latach wręczanie obrączek ślubnych złotych podczas ceremonii przerodziło się w tradycję i przetrwało aż do dziś. W Polsce biżuteria ze złota zastąpiła funkcjonujących dotychczas zwyczaj, podczas którego wiązano ręce małżonków i następowało wymienienie wieńców.

Chociaż przeminęły setki lat, to co symbolizują obrączki małżeńskie pozostało niezmienne. Idealny kształt biżuterii, nie posiadający początku ani końca to symbol wierności, miłości i wiecznego oddania. Zakochani, którzy decydują się na przypieczętowanie swojej relacji węzłem małżeńskim doskonale znają te wartości. Stojąc w obliczu Boga przysięgają, że będą trwać u swojego boku na dobre i na złe, a nałożone na palec obrączki ślubne białe złoto, mają im o tym przypominać. Od tej pory małżonkowie stają się jednością, której nie rozdzieli nawet śmierć. Nie bez przyczyny pierścienie nazywano kiedyś “magicznymi kręgami”. Uważano bowiem, że przez obrączkę na przedrą się żadne złe moce, które są w stanie osłabić bądź doszczętnie zniszczyć prawdziwą miłość. Dziś kształt obrączek nie ma już większego znaczenia, jednak wciąż przywiązuje się ogromną wartość tej biżuterii. Nadal symbolizuje ona wierność i wieczność, a także płomienne uczucie. Współcześnie stała się dodatkowo elementem ozdobnym, które doskonale wpisuje się w eleganckie stylizacje.


Co symbolizuje noszenie obrączek ślubnych?

Noszenie obrączek ślubnych to przede wszystkim znak, że dana osoba poznała już smak miłości. W starożytności uważano, że miejsce złotych krążków znajduje się na palcu serdecznym lewej dłoni, ponieważ to właśnie tam jest żyła “vena amoris”, która posiada bezpośredni połączenie z sercem. Tak pozostało do dziś. Wielu krajach to właśnie na lewej dłoni par po ślubie połyskują obrączki ślubne dwukolorowe. W przypadku Polski sprawa wygląda nieco inaczej. Dlaczego tak jest? Dawniej nasi rodacy także nosili symbole miłości na lewej ręce. Niestety w skutek przykrych wydarzeń historycznych ten zwyczaj uległ zmianie. Powodem było zakończone klęską powstanie styczniowe, które zebrało krwawe żniwa. Na znak żałoby narodowej zarówno kobiety będące już w małżeństwie, jak i te jeszcze przed ślubem, postanowiły przełożyć swoje obrączki oraz pierścionki zaręczynowe na prawą dłoń. W ten sposób zjednoczyły się z wdowami, ponieważ wspomniany sposób noszenia był oznaką odejścia drugiej połówki. Podobną symbolikę posiada złoty krążek zawieszony na szyi. Obrączka na łańcuszku znaczenie posiada niejednoznaczne. Może być zarówno oznaką wdowieństwa, jak i kwestią wygody.

Jak widzimy, chociaż symbolika noszenia obrączek na ogół kojarzy nam się z pozytywnymi wieściami, czasami może nabrać zupełnie innego znaczenia.


Jakie są zwyczaje z obrączkami ślubnymi

Najpopularniejszy zwyczaj związany z obrączkami ślubnymi dotyczy niesienia ich do ołtarza w trakcie ceremonii. Co prawda młodzi mają dość spory wybór, ponieważ tę rolę może pełnić świadek, pan młody, a nawet ksiądz, jednak wspomniany zwyczaj polega na zaangażowaniu dzieci. Najmłodsi członkowie rodziny kroczący dumnym krokiem do ołtarza, przy którym oczekuje para zakochanych, są niezwykle poruszający. Możliwość włączenia do tak wyjątkowej uroczystości maluchów to fantastyczna okazja. W ten sposób nie tylko zacieśnia się więzi między pokoleniami, ale również tworzy wzruszającą sceną, na widok której oczy zaczynają się szklić. Tak dużej dawki emocji nie będzie w stanie wyrazić nawet obrączka zmieniająca kolor i znaczenie kolorów.

Fantastycznym zwyczajem, który coraz bardziej zakorzenia się w naszej kulturze jest grawerowanie. Polega ono na naniesieniu po wewnętrznej stronie pierścionki wybranego przez przyszłych małżonków tekstu. Dzięki temu obrączki ślubne różowe złoto nabierają wyjątkowego znaczenia. Możecie zdecydować się na grawer w postaci romantycznej sentencji, daty ślubu lub cytatu z ulubionej piosenki. Ogranicza was jedynie wyobraźnia i miejsce na obrączkach.


Jakie przesądy są związane z noszeniem obrączek ślubnych?

Przesądy dotyczą niemalże każdej sfery naszego życia, wpisuje się w nie także noszenie obrączek ślubnych. Mówi się, że jeśli pierścień pęknie w czasie noszenia, to związek nie przetrwa kolejnych lat. Aby zapobiec narażania się na taką złośliwość losu, polecamy wybór biżuterii z trwałych materiałów. Biżuteria ze srebra na dłuższą metę może nie spełnić naszych oczekiwań, znacznie bezpieczniej jest zastąpić srebrne pierścionki wyrobami ze złota lub platyny. Szczególnie pięknie prezentują się obrączki ślubne czarne złoto, które odznaczają się doskonałą odpornością na uszkodzenia.

Kolejny zabobon mówi o obrączkach, które nie pasują do palca. Noszenie zbyt ciasnej obrączki może oznaczać chorobliwą zazdrość partnera. Jest to poważny problem, który bardzo często przyczynia się do niepowodzenia relacji. Warto zatem zwrócić uwagę, aby biżuteria nas nie uciskała. Nie popadajmy jednak w skrajność, gdyż za duża obrączka może oznaczać szybki rozpad małżeństwa. Zadbajcie o dobrze dopasowany rozmiar biżuterii, aby przesądy już w dniu wesela nie wywróżyły wam złamanego serca.

Dawniej krążyło przekonanie związane z samym wyborem obrączek ślubnych. Według niego, to zadanie należało w pełni do przyszłego pana młodego. Kobiety mogły ujrzeć swój pierścień dopiero podczas ślubu. Było to dość problematyczne zwłaszcza pod względem doboru odpowiedniego rozmiaru. Pierwsza przymiarka w trakcie ceremonii często kończyła się fiaskiem.


Kategorie