Powiększ swój rabat nawet do 35%  |
  • d
  • h
  • m
  • s
| Odbierz kod
Produkty:

Nie znaleziono produktów których szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Kategorie:

Nie znaleziono kategorii której szukasz...

Wpisz inną szukaną frazę

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki z wysyłką w 24h Pierścionki z diamentem Klasyczne pierścionki Złote pierścionki Pierścionki z czarnym diamentem

Polskie kamienie szlachetne

2020-07-14 09:11:59

Polskie kamienie szlachetne

Wiele osób, zapytanych o polskie kamienie szlachetne, od razu wskaże bursztyn. Nie ma się co dziwić – to najpopularniejszy rodzimy klejnot, ale warto wiedzieć, że nie jedyny! Co ciekawe, w Polsce można znaleźć wiele skarbów, będących prawdziwymi jubilerskimi perełkami.

Jakie są znane polskie kamienie szlachetne?

Cudze się chwali, a swojego nie zna, a tymczasem polskie kamienie szlachetne są całkiem popularne, choć nie wszystkie, które można znaleźć należą do – właśnie – szlachetnych. Wiele odmian uznawanych jest bowiem za mniej wartościowe, ale mimo wszystko ich znalezienie przyspiesza bicie serca! Mowa na przykład o opalu, pięknym, błyszczącym minerale, który można znaleźć m.in. na Dolnym Śląsku. Występujące u nas opale są nieszlachetne, ale i tak robią ogromne wrażenie.

Do jednych z najpopularniejszych należy ametyst, piękny, fioletowy kwarc, występujący między innymi w Tatrach. Z pewnością też każdy słyszał o agacie – jeśli chodzi o polskie kamienie szlachetne, jest on najbardziej rozpowszechnionym minerałem w Polsce, możliwym do znalezienia na Dolnym Śląsku oraz w nieckach północno – i środkowosudeckiej i Małopolsce. Co ciekawe, w Polsce występują nawet szmaragdy! Są to jednak odmiany, które nie nadają się do wykorzystania w jubilerstwie. Wy-stępują w postaci słupków o jasnozielonym kolorze i wielkości do kilku centymetrów, widocznych w skałach pegmatytowych, również na Dolnym Śląsku.

Polskie kamienie szlachetne w biżuterii

Biżuteria zdobiona rodzimymi kamieniami szlachetnymi to prawdziwy rarytas. Za-zwyczaj jest rękodziełem, dostępnym wąskiemu gronu, unikatowym. Dość powszechna jest biżuteria ze wspomnianymi bursztynami, choć same kamienie niekoniecznie muszą pochodzić z Polski, ale jeśli tak jest, sprzedawca z pewnością o tym poinformuje. Warto też zapytać jubilera, skąd pochodzi agat czy ametyst w wybranej biżuterii, bo może się okazać, że to właśnie nasze polskie kamienie szlachetne. Prawda jest jednak taka, że każdy klejnot, niezależnie od pochodzenia, jest po pro-stu piękny!

Kategorie