Odbierz aż 19% rabatu  - Ilość kodów ograniczona Odbierz kod
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund
  • Bezpłatna wysyłka
  • 120 dni na darmowy zwrot
  • Bezpłatna korekta rozmiaru
  • SAVICKI Care+®
  • Darmowy grawer

Jak dbać o biżuterię?

2021-06-29 11:03:59

Jak dbać o biżuterię i ją czszyścić?

Biżuteria wraz z biegiem lat traci na swojej urodzie. Poprzez ciągłe użytkowanie, powstają różnego rodzaju rysy, zadrapania oraz zabrudzenia. Każdy rodzaj biżuterii wymaga innego sposobu czyszczenia i użytkowania.

Nawet najlepiej przechowywane wyroby jubilerskie mogą nie uniknąć wpływu czynników zewnętrznych, dlatego biżuteria powinna być przechowywana w zamknięciu z ograniczeniem dopływu powietrza, które jest przyczyną ciemnienia.

Szkatułka lub delikatny woreczek to odpowiednie miejsca na przechowywanie klejnotów. Należy wystrzegać się metalowych opakowań, które mogą doprowadzić do licznych zarysowań. Jeśli takie opakowanie ma wartość sentymentalną, można wyłożyć je delikatnym materiałem. Do przechowywania biżuterii zalecamy drewniane lub plastikowe pudełeczka z miękkimi poduszeczkami w środku.

Większość chemii gospodarczej używanej w domach oraz kosmetyków codziennego użytku, zawiera substancje, które mogą doprowadzić do przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu kontaktu z wyrobami jubilerskimi. Elementy pochodzenia organicznego oraz kamienie naturalne mogą ulec matowieniu oraz rozwarstwieniu.

Aby temu zapobiec, najlepiej zdejmować biżuterię przed używaniem środków chemicznych, używać rękawiczek ochronnych, a w przypadku kosmetyków, stosować je przed założeniem biżuterii.

Biżuterii można przywrócić dawną świetlność za pomocą kilku sztuczek. Natomiast warto mieć na uwadze, że tylko profesjonalne czyszczenie daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Jubiler przy użyciu pasty polerskiej usunie nawet trudne do usunięcia i szpecące zabrudzenia oraz nada biżuterii "nowe życie".

Bardzo duży wpływ na niszczenie złotych wyrobów jubilerskich mają różnego rodzaju substancje chemiczne oraz detergenty, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na codzienne czynności takie jak mycie naczyń, pranie ręczne, sprzątanie czy majsterkowanie. Każda czynność, przy której występuje kontakt biżuterii z chemią może skutkować uszkodzeniem danego kruszcu. Dlatego tak ważne, aby przed wykonywaniem takich czynności założyć rękawiczki lub po prostu zdjąć biżuterię.

5 zasad
dbania o biżuterię

1

Zabezpieczaj przed chemią

Różnego rodzaju detergenty i środki chemiczne negatywnie wpływają na biżuterię. Mogą spowodować przebarwienia biżuterii lub skóry w miejscu styczności z biżuterią. Produkty chemiczne mogą zmatowić kamienie szlachetne lub nawet doprowadzić do ich rozwarstwienia.

2

Bądź delikatny

Biżuteria wykończona w technologiach rodowania, satyniowania i pozłacania pokrywa zewnętrzną część wyrobu. Różnego rodzaju tarcia lub nieumiejętne czyszczenie tej biżuterii może spowodować przetarcia, lub widoczne porysowanie powierzchni.

3

Przechowuj starannie

Pamiętaj, aby biżuterię przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Idealnie sprawdzą się szkatułki i kuferki wyścielone miękkim materiałem. Złoto i srebro zawijaj w szmatkę i chowaj do przeznaczonych do tego woreczków - tak, aby ograniczyć dopływ powietrza i uniknąć ewentualnego pociemnienia.

4

Unikaj kontaktu z wodą

Zawarte składniki w wodzie z kranu, w basenie czy w morzu negatywnie wpływają na biżuterię. Mogą doprowadzić do przebarwień, zmatowień lub stracić połysk.

5

Dbaj o jej blask

Skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne czyszczenie biżuterii z zabrudzeń i kurzu przy użyciu specjalnie przeznaczonej do tego chusteczki. Przestrzegamy przed samodzielnym czyszczeniem biżuterii środkami chemicznymi czy polerującymi.

Profesjonalne
czyszczenie biżuterii

Pierścionki noszone codziennie wymagają szczególnej troski, by jak najdłużej zachowały swój pierwotny urok.

Każda biżuteria podczas użytkowania ulega zabrudzeniu, dlatego warto korzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia.

Zamów bezpłatną usługę
czyszczenia biżuterii

Jedynie taka usługa gwarantuje bezpieczne usuwanie zabrudzeń. Przy użyciu specjalistycznej myjki ultradźwiękowej jesteśmy w stanie usunąć brud, tłuszcz i złogi z największych nawet zakamarków, natomiast pastą polerską przywrócić dawny blask nawet długo noszonej biżuterii.

Możesz to zrobić za pomocą: E-maila, Live Chata, Messengera i Infolinii:

Domowe sposoby
czyszczenia biżuterii

Jeśli zależy Ci na szybkim i samodzielnym wyczyszczeniu swojej biżuterii, pamiętaj o kilku podstawowych sposobach, które możesz wykonać nawet w domu:

Biżuteria
z żółtego złota

Chcąc wyczyścić biżuterię z żółtego złota z mało estetycznego nalotu, wystarczy wyłożyć aluminiową folią wcześniej przygotowane szklane naczynie, a następnie wlać przegotowaną wodę z 4-5 łyżeczkami soli kuchennej. Następnie usuń tłuszcz za pomocą ciepłej wody z mydłem. Oczyszczoną biżuterię włóż do naczynia z solą na ok. 4 godziny. Innym sposobem na wyczyszczenie złota jest możliwość wymycia ją miękką szczoteczką i pastą do zębów. Trzeba pamiętać, aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt często oraz dopilnować, żeby pasta nie miała mikrogranulek, które mogą uszkodzić ten kruszec.

Biżuteria
z białego złota

W momencie, kiedy Wasza biżuteria z białego złota ulegnie zabrudzeniu to najbezpieczniej będzie ją wyczyścić za pomocą ciepłej wody i delikatnej gąbki. To najbezpieczniejszy sposób, aby pozbyć się nieczystości, ale również nie uszkodzić wybranych przez nas kolczyków czy pierścionka, a Wasza biżuteria wykonana z tego kruszcu będzie zachwycać niepowtarzalnym wyglądem przez wiele lat.

Biżuteria
z platyny

Biżuteria wykonana z platyny nie jest problematyczna w czyszczeniu. Wystarczy włożyć ją do ciepłej wody z mydłem, a później wyczyścić za pomocą gąbki czy miękkiej szczotki, a następnie wytrzeć oraz wypolerować za pomocą delikatnej ściereczki. Ten łatwy sposób czyszczenia platynowej biżuterii przywróci jej dawne piękno.

Biżuteria
ze srebra

Biżuteria ze srebra jest mocno narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz łatwo się rysuje. Gdy zabrudzenie jest powierzchowne to można je usunąć za pomocą wody z mydłem lub wody z dodatkiem amoniaku. Wyroby ze srebra, które posiadają różnego rodzaju kamienie możemy czyścić identycznie jak wyroby ze złota. Jeśli zależy Tobie, aby srebro nie sczerniało to przechowuj je w folii aluminiowej, która zapobiega temu procesowi.

Kamienie szlachetne
diamenty i szafiry

Jeśli chcesz w łatwy i szybki sposób wyczyścić diamenty i szafiry to wystarczy przygotować roztwór składający się z kropli delikatnego mydła rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Do tak przygotowanej cieczy wkładamy biżuterię, a następnie czyścimy ją miękką szczoteczką do zębów. Ostatnim etapem oczyszczania tych kamieni szlachetnych jest płukanie biżuterii pod wodą i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia.

Kamienie szlachetne
szmaragdy i rubiny

Nie wszystkie kamienie lubią ciepłą wodę. Doskonałym przykładem są szmaragdy i rubiny, które czyści się jedynie przy pomocy zimnej wody i odrobiny mydła. Następnie wystarczy je lekko przetrzeć bardzo miękką szczoteczką do zębów, spłukać i pozostawić na ręczniku do wyschnięcia.

Kamienie syntetyczne
cyrkonie

Chcąc wyczyścić ten syntetyczny kamień wystarczy włożyć go na piętnaście minut do miseczki z zimną wodą, z dodatkiem delikatnego mydła. Po namoczeniu biżuterii warto ją przeczyścić miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów . Warto pamiętać, aby pasta nie posiadała mikrodrobinek, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na powierzchnię biżuterii.

Zamów bezpłatną usługę
czyszczenia biżuterii

Jedynie taka usługa gwarantuje bezpieczne usuwanie zabrudzeń. Przy użyciu specjalistycznej myjki ultradźwiękowej jesteśmy w stanie usunąć brud, tłuszcz i złogi z największych nawet zakamarków, natomiast pastą polerską przywrócić dawny blask nawet długo noszonej biżuterii.

Możesz to zrobić za pomocą: E-maila, Live Chata, Messengera i Infolinii:

Pobierz Ebooka i otrzymaj prezent niespodziankę

(więcej)
Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Savicki 1976 sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gorzowska 2A, 65-127 Zielona Góra. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj
Kategorie