Wokół ślubów, zarówno cywilnych, jak i kościelnych, narosło wiele mitów. Jeśli im wierzyć, ślub w urzędzie jest mniej ważny i uroczysty niż ślub kościelny, z kolei ten drugi zawsze łączy się z wystawnością, białą suknią i tłumem składającym się ze szczęśliwej rodziny. Tak naprawdę jednak to, jak wygląda ślub cywilny czy kościelny, zależy głównie do nastawienia młodej pary. Jeśli skupić się na tym pierwszym, on również może mieć wyjątkowo uroczystą formę i łączyć się z hucznym weselem.
Obrączki na ślub cywilny –– czy są potrzebne?
Kwestia tego, czy na ślubie cywilnym muszą być obrączki ślubne , wydaje się niejasna dla wielu osób. Warto zatem przed odpowiedzią na to pytanie, prześledzić przebieg ceremonii. Aby wziąć ślub cywilny, para młoda musi ustalić w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedni termin – nadany z góry lub wybrany, ale zgodny z harmonogramem urzędu – oraz postarać się o świadków, a także dopełnić wszelkich formalności. Ślubu udziela urzędnik USC, a cała ceremonia trwa zazwyczaj około 15 minut. Jest więc znacznie krótsza od ślubu udzielanego w Kościele.
Na początku uroczystości urzędnik wygłasza mowę na temat małżeństwa i poucza parę młodą o obowiązkach, jakie wraz z zawarciem ślubu na siebie nakładają. Potem następuje przysięga, wygłoszona za urzędnikiem, po wcześniejszym pytaniu o gotowość zawarcia małżeństwa. Po złożeniu przysięgi następuje jej potwierdzenie przez urzędnika i założenie obrączek ślubnych. Wiemy już, że pierścionki ślubne okazują się potrzebne, jednak, czy obrączki są obowiązkowe na ślubie cywilnym? Chociaż ta informacja może być zaskakująca, okazuje się, że nie są. Istnieje możliwość zrezygnowania z klasycznych obrączek ślubnych . Wystarczy, że przyszli małżonkowie poinformują o tym urzędnika przed ślubem. Dzięki czemu ten przygotuje odpowiedni scenariusz. Zamiast biżuterii, wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na zrobienie tatuażu, który będzie symbolem małżeństwa!
Potem pozostaje podpisanie aktu małżeństwa, gratulacje ze strony urzędnika, wręczenie aktu i… już po krzyku! Czas na rozpoczęcie wesela! Oczywiście, ceremonię można umilić pocałunkiem nowożeńców czy wtrąceniem np. kilku własnych słów przysięgi. To, jak wygląda ślub cywilny i w jakiej atmosferze przebiega, w dużej mierze zależy od postawy urzędnika, który ma swój udział w tworzeniu odpowiedniej atmosfery.
Jakie obrączki warto wybrać na ślub cywilny
Narzeczeni często stają przed dylematem dotyczącym tego, jakie obrączki na ślub cywilny okażą się najlepszym wyborem. Paleta możliwości jest ogromna, zatem odnalezienie perfekcyjnej biżuterii, która uświetni uroczystość to jedynie kwestia czasu. Wiele par pragnie, aby dzień złożenia przysięgi przed urzędnikiem był symbolizowany przez nietypowe obrączki ślubne . Taki wybór obrączek ma nie tylko zaskoczyć gości, ale także uczynić ceremonię zawarcia małżeństwa jeszcze bardziej wyjątkową. Doskonałą opcją będą także srebrne obrączki na ślub cywilny. Do ich największych atutów zaliczymy fantastyczną prezencję oraz przystępną cenę.
Miłośnicy złota i nietuzinkowości powinni zdecydować się na obrączki ślubne dwukolorowe . W zależności od umowy między małżonkami, jedna z barw może zostać wybrana przez męża, a druga przez żonę. Osiągnięty w ten sposób kompromis z pewnością usatysfakcjonuje obie strony. Rozmowę na ten temat warto jednak odbyć w domu, ponieważ podjęcie decyzji w trakcie wybierania biżuterii może okazać się znacznie trudniejsze. Kolejną niesamowicie popularną propozycją są nowoczesne obrączki ślubne z kamieniami szlachetnymi. Kobiety zazwyczaj wybierają pierścionki wysadzane diamentami, a mężczyźni te bez zdobień. Chociaż tak utworzony komplet nie składa się z identycznej biżuterii, oba elementy tworzą piękną, spójną całość.
Obrączki na ślub cywilny –– o czym warto pamiętać?
Chociaż dla wielu ślub cywilny jest jedynie wypełnieniem formalności, można uczynić go równie wspaniałą ceremonią, podobną do tej odprawianej w Kościele. Przecież to, jak wygląda ślub cywilny to także kwestia podejścia przyszłych małżonków Warto, by postarali się o odpowiednie stroje oraz obecność wszystkich ważnych osób, a także odpowiednią uroczystość po zaślubinach! Jeśli zadbają o każdy najmniejszy szczegół uroczystość stanie się odświętna!
Podczas tradycyjnej ceremonii w Kościele niezwykle ważna jest rola dostarczenia pierścionków ślubnych. Zwykle przypada ona jednemu ze świadków, dziecku, czasami nawet pupilowi Pary Młodej. Często jednak spotykamy się z zapytaniem brzmiącym: ślub cywilny, kto podaje obrączki? Otóż podobnie jak w dobrze znanej nam ceremonii, wszystko zależy od przyszłych małżonków. Ten istotny obowiązek może zostać wypełniony przez świadka, najmłodszego członka rodziny lub samego urzędnika. Wybierając jedną z opcji, należy poinformować o tym pracownika urzędu.
Jak widzimy, obrączki są szalenie ważnym elementem ślubu cywilnego. W połączeniu z odświętnymi strojami Pary Młodej oraz gości, stworzycie piękną oraz uroczystą ceremonię. Wszystko jest możliwe i nic nie stoi na przeszkodzie, by i ślub cywilny był jak z bajki.