Odbierz aż 19% rabatu  - Ilość kodów ograniczona Odbierz kod
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund
 • Bezpłatna wysyłka
 • 120 dni na darmowy zwrot
 • Bezpłatna korekta rozmiaru
 • SAVICKI Care+®
 • Darmowy grawer

Zaręczyny – wszystko o zaręczynach | Oświadczyny krok po kroku

2021-07-06 13:13:32

Można powiedzieć, że zaręczyny to temat stary jak świat. Dziś, przygotowując się do tej magicznej chwili, przeszukujemy zakamarki Internetu, szukając idealnego momentu, miejsca i oczywiście pierścionka. Pragniemy przecież zadać to najważniejsze pytanie w życiu w wyjątkowy sposób i ujrzeć w oczach ukochanej wyjątkowy blask, kiedy jej usta wyszepczą „Tak”. Oświadczyny to jedna z najpiękniejszych i najbardziej pamiętnych momentów w historii pary, dlatego należy zadbać o to, żeby każde wspomnienie tego wyjątkowego dnia przyprawiało o łzy szczęścia!

Odkryj zaręczynowy Savoir Vivre
oświadcz się w wielkim stylu

Magia tej chwili jest ulotna, jednak wiemy o niej całkiem sporo. Właśnie dlatego proponujemy Ci niezwykłą podróż do krainy oświadczyn, podczas której dowiesz się, m.in.:

 • - na czym polegały tradycyjne oświadczyny;

 • - na które kolano przyklęknąć podczas oświadczyn;

 • - co powiedzieć podczas oświadczyn;

 • - co różni oświadczyny od zaręczyn;

 • - jak oświadczyć się dziewczynie;

 • - jak powinny wyglądać zaręczyny;

 • - co powiedzieć podczas zaręczyn;

 • - jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach.

Co więcej, poznasz oryginalne i nietypowe pomysły na zaręczyny!

Tradycyjne oświadczyny

Czym tak naprawdę są tradycyjne zaręczyny? Gdybyśmy wsiedli do wehikułu czasu, aby zobaczyć, jak o rękę swoich wybranek prosili starożytni Rzymianie, średniowieczni rycerze lub renesansowi dżentelmeni ze słonecznej Italii, to okazałoby się, że w czasach nam współczesnych robimy to dość… podobnie.

Nawet kilkaset lat temu panowie często klękali na jedno kolano, w zaaranżowanej odpowiednio scenerii, a przede wszystkim także wręczali ukochanym pierścionek zaręczynowy jako symbol oddania i wiecznej miłości. Dziś jednak oświadczyny odbywają się mniej oficjalnie, niż choćby kilkadziesiąt lat temu. Nie jest to aż tak ceremonialne, choć na ogół panowie starają się uczynić tę chwilę naprawdę niepowtarzalną.

Zaręczyny

Jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny?

Krótki przewodnik po ponadczasowych zwyczajach

1

Pierwsza propozycja

Tradycyjne zaręczyny poprzedza wizyta u rodziców ukochanej, podczas której mężczyzna prosi o rękę swojej ukochanej.

2

Druga propozycja

Tradycyjne zaręczyny odbywają się w towarzystwie rodziców, a czasem, staropolskim zwyczajem, mama przekazuje przyszłemu zięciowi pierścionek przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

3

Trzecia propozycja

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tradycyjny pierścionek zaręczynowy wykonany był z żółtego złota – dziś nie jest już to regułą, dlatego w naszych kolekcjach marki SAVICKI znajdziesz pierścionki zaręczynowe wykonane także z białego, różowego, a nawet czarnego złota.

4

Czwarta propozycja

Kolejnym i niemal powszechnym zwyczajem podczas tradycyjnych zaręczyn jest ponowne zapytanie w obecności ukochanej o zgodę jej rodziców na małżeństwo. Po uzyskaniu zgody należy przyklęknąć na prawe kolano, zwrócić się po imieniu do swojej wybranki i zadać pytanie „Wyjdziesz za mnie?” lub „Zostaniesz moją żoną?”

5

Piąta propozycja

Gdy usłyszysz „Tak” to nie pozostaje nic innego niż wstać i delikatnie włożyć pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec prawej ręki swojej narzeczonej.

Warto także pamiętać o bukiecie kwiatów dla przyszłej teściowej oraz butelce dobrego alkoholu dla taty narzeczonej. Tradycyjne oświadczyny wiążą się także z eleganckim strojem – najlepiej garniturem.

ODKRYJ 6 KOLEKCJI PIERŚCIONKÓW

Zobacz, która kolekcja pierścionków marki SAVICKI najpełniej odzwierciedla osobowość Twojej wybranki.


Czy wiesz, że ...

... tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego wybrance sięga w Polsce XVII stulecia?

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego

Oświadczyny, a zaręczyny

Załóżmy, że jesteście parą od 2 lat i planujecie spędzić ze sobą resztę życia. Dla Panów oznacza to, że nadszedł czas na oświadczyny… albo na zaręczyny?

Na czym polega różnica między oświadczynami a zaręczynami? To bardzo ważne pytanie, zwłaszcza, że używamy tych słów niemal jak synonimy. Ale czy słusznie? Nie za bardzo, ponieważ oświadczyny to sam moment złożenia propozycji małżeństwa.

Zaręczyny natomiast to zwyczajowa nazwa dla niewielkiego przyjęcia w rodzinnym gronie, podczas którego para dzieli się z najbliższymi i przyjaciółmi radosną wiadomością o swoich oświadczynach.

Choć używamy tych słów zamiennie, to warto pamiętać, że oświadczyny to wstęp do zaręczyn.

Czym natomiast są zrękowiny? W dawnych czasach była to uroczysta umowa zawierana między mężczyzną i kobietą, którzy, przyrzekając sobie małżeństwo, oficjalnie stawali się narzeczeństwem.

Zaręczyny

Powyższy scenariusz to najbardziej klasyczny wariant, ale w XXI wieku tradycyjne zaręczyny mogą się odbyć tylko we dwoje, np. podczas romantycznej kolacji w restauracji. Same tradycyjne oświadczyny powinno poprzedzić przyklęknięcie na prawe kolano.

Co powiedzieć podczas oświadczyn?

Tak jak już wspomnieliśmy, tradycyjne oświadczyny mówią o zasadzie zwrócenia się do ukochanej po imieniu i zadaniu jej pytania „Wyjdziesz za mnie?” lub „Zostaniesz moją żoną?” Chyba każda kobieta pragnie usłyszeć te słowa. Można oczywiście je dopełnić wyjątkowym i osobistym wyznaniem miłości.

W takiej chwili trudno ułożyć mowę na poczekaniu, dlatego warto zastanowić się wcześniej, co powiedzieć ukochanej podczas oświadczyn, aby słowami wyrazić swoje uczucie. Poszukaj inspiracji w historii Waszego uczucia. Możesz nawiązać do pierwszego spotkania lub randki, albo przypomnieć magiczny moment we dwoje, kiedy poczułeś, że znalazłeś miłość swojego życia. Najważniejsze, aby Twoje słowa były szczere i płynęły prosto z serca. W taki sposób możesz być pewny, że ona poczuje się najważniejszą kobietą na świecie (bo taka właśnie jest - dla Ciebie) i z radością zgodzi się przyjąć Twoje oświadczyny.

Co powiedzieć podczas oświadczyn?

Szczere słowa prosto z serca dopełniają magię oświadczyn oraz budują wizerunek przyszłego męża i zięcia.

Wzruszenie potrafi płatać figle, dlatego warto przygotować sobie krótką mowę wcześniej, aby oświadczyny wypadły doskonale.

Co powiedzieć podczas oświadczyn rodzicom wybranki?

Z pewnością już same oświadczyny zrobią dobre wrażenie na rodzicach Twojej wybranki. Jeszcze większe uznanie zdobędziesz w ich oczach, jeśli samą uroczystą formę dopełnisz krótką mową, która wyrazi Twój szacunek do rodziców ukochanej. Co jednak powiedzieć podczas oświadczyn, a potem w trakcie zaręczyn?

Zawsze w dobrym tonie jest podziękowanie za trud i poświęcenie włożone w wychowanie córki oraz złożenie obietnicy, że zrobisz wszystko, aby uczynić ją szczęśliwą, a nawet najszczęśliwszą! Warto pamiętać, że oświadczyny i zaręczyny to radosne chwile, więc pamiętaj, aby zadbać o odrobinę humoru i uśmiech. Delikatna mieszanka powagi i poczucia humoru zdecydowanie pomoże Ci w zdobyciu serca Twojej wybranki, a także jej rodziców.

Jak się oświadczyć?
Pomysły na zaręczyny

Czy wyjdziesz za mnie?” – te cztery słowa wywołują eksplozję emocji, przyspieszone bicie serca i często łzy wzruszenia. Jedno pytanie wraz z odpowiedzią w jednej chwili zmienia życie na zawsze i otwiera w nim zupełnie nowy rozdział. Jak nadać tym słowom magiczną oprawę? Czy wybrać tradycyjne oświadczyny, a może postawić na oryginalne zaręczyny?

Zaręczyny
w restauracji

Dobry pomysł na zaręczyny to oczywiście romantyczna kolacja w restauracji. Bukiet kwiatów, blask świec, wykwintne menu… Taka oprawa sprzyja wyznaniu miłości i zapewnia idealną scenografię, aby zadać to najważniejsze pytanie w życiu.

Zaręczyny w restauracji

Zaręczyny
jak w filmie

Pierścionek zaręczynowy skąpany w bąbelkach szampana, oświadczyny z efektem zaskoczenia podczas meczu, czy lot awionetki z transparentem… Słynne filmowe sceny zaręczyn z komedii romantycznych to doskonała inspiracja lub gotowy scenariusz, który można skopiować, aby zachwycić swoją ukochaną. Nietypowym pomysłem na zaręczyny może być także wynajęcie sali kinowej tylko dla Was i oświadczyny podczas projekcji Waszego ukochanego filmu.

Zaręczyny w kinie

Nietypowe zaręczyny
na plaży

Ułóż napis z muszelek, zatrudnij kucharza lub wybierz dania z Waszej ulubionej restauracji i zorganizuj prywatną kolację na plaży. Wynajmij łódkę lub małych jacht. Wyjątkowa sceneria, nastrojowy szum fal oraz nadmorska aura oczarują Twoją ukochaną oraz sprawią, że zaręczyny na plaży pozostaną w jej pamięci na zawsze.

Zaręczyny na plazy

Zaręczyny
w święta

Czy można wyobrazić sobie coś piękniejszego niż oświadczyny w białe święta? Co powiesz na zaręczyny podczas rodzinnej Wigilii Bożego Narodzenia lub podczas odliczania ostatnich sekund roku, gdy nad Waszymi głowami rozbłyśnie blask fajerwerków?

Oryginalnym pomysłem na zaręczyny w święta może być ukrycie pierścionka w bombce, którą wskażesz swojej ukochanej lub zaręczyny pod jemiołą. Wyobraź sobie, że przebierasz się za Mikołaja i wręczasz najbliższym prezenty, a swojej ukochanej małe pudełeczko z pierścionkiem zaręczynowym. Brzmi dobrze, prawda?

Zaręczyny w święta

Zaręczyny
Pierwsza randka po raz drugi

Mówi się, że nic dwa razy się nie zdarza. Nic z tych rzeczy. Dobry pomysł na oryginalne oświadczyny to zaaranżowanie po raz drugi Waszej pierwszej randki. Realizując ten scenariusz przyda Ci się dobra pamięć, aby odtworzyć jak najwięcej szczegółów – od stroju, przez oprawę muzyczną, aż po słowa, które wtedy wypowiedziałeś. Efekt zaskoczenia będzie podwójny, jeśli podczas tej wyjątkowej randki oświadczysz się swojej ukochanej w najmniej spodziewanej chwili.

Kiedy się
oświadczyć?

Jak i kiedy oświadczyć się dziewczynie? Jeżeli jesteś pewien, że chcesz ze swoją ukochaną spędzić resztę życia, to nie pozostaje Ci nic innego niż opracowanie idealnego scenariusza zaręczyn. Który moment będzie najlepszy, aby zadać najważniejsze pytanie w swoim życiu? Oczywiście możesz oświadczyć się spontanicznie, jednak to co ważne, warto starannie zaplanować.

Pośpiech często nie jest dobrym doradcą. Pierwsze zauroczenie i motylki w brzuchu na początku znajomości sprawiają, że patrzysz na życie przez różowe okular miłości. I wspaniale, ale z oświadczynami lepiej trochę poczekać i dać sobie nieco czasu, aby poznać się naprawdę dobrze.

Matematyczny wzór
na oświadczyny

Czy wiesz, że ...

Australijski uczony Tony Dooley z uniwersytetu New South Wales's School of Mathematics and Statistics opracował wzór na wiek oświadczyn? Wynik pracy jego zespołu przyjął matematyczną formułę [(n-p) x 0,386] + p = wiek oświadczyn, gdzie

• „n” to wiek, w którym najpóźniej chciałbyś się ożenić
• „p” to wiek, w którym najwcześniej zaczynasz myśleć o stałym związku.

2,5 roku związku i zaręczyny!

2,5 roku związku i zaręczyny!

Naukowcy obliczyli, że decydujące jest dwa i pół roku, a wzór ten sprawdza się w przypadku 40% osób planujących zaręczyny!

Czy miłość można jednak ująć w matematyczne wzory? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. W każdym razie przed zaręczynami warto poznać swoje rodziny, przyzwyczajenia, zachowania w trudnych sytuacjach oraz przetestować poczucie humoru, odpowiedzialność i wiele innych cech charakteru. Warto poznać wzajemny stosunek do dzieci, założenia rodziny, wiary oraz innych najważniejszych spraw w życiu.

Wybierając moment zaręczyn:

 • - wybadaj grunt, co o Twoich planach sądzą Twoi rodzice oraz mama i tata Twojej ukochanej;

 • - Twoja dziewczyna to szalona ryzykantka, czy spokojna romantyczka? Dopasuj formę oświadczyn do osobowości swojej wybranki – zastanów się, czy wolałaby nastrojowy scenariusz w blasku świec, czy nietypowe i oryginalne zaręczyny;

 • - wybierz odpowiedni moment, np. długi weekend, urlop lub święta, aby mieć czas tylko dla siebie i swojej wybranki.

Czy wiesz, jaki rozmiar pierścionka Nosi Twoja ukochana?

Ta wiedza może Ci się przydać! Obejrzyj VIDEO-poradnik i dowiedz się, jak zmierzyć rozmiar pierścionka zaręczynowego

Pobierz Ebooka i otrzymaj prezent niespodziankę

(więcej)
Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Savicki 1976 sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gorzowska 2A, 65-127 Zielona Góra. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj
Kategorie