Odbierz aż 25% rabatu już teraz Odbierz kod
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund
  • Bezpłatna wysyłka
  • 120 dni na darmowy zwrot
  • Bezpłatna korekta rozmiaru
  • SAVICKI Care+®
  • Darmowy grawer

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

2021-07-01 11:39:28

Kupiłeś już pierścionek zaręczynowy i planujesz idealny moment, w którym zadasz Ukochanej najważniejsze pytanie w swoim życiu. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, na który palec włożyć pierścionek.

Z naszego artykułu dowiesz się, m.in.:

skąd wzięła się tradycja pierścionków zaręczynowych;

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce;

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w innych krajach;

na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie.

Tradycja pierścionków zaręczynowych – skąd się wzięła?

Historia pierścionka zaręczynowego to wymarzony scenariusz na piękny film o miłości. Jednak początki tradycji wręczania pierścionka zaręczynowego jako przyrzeczenia małżeństwa nie są jednak zbyt romantyczne.

Źródła historyczne potwierdzają, że druciane pierścionki zaręczynowe przekazywali swoim wybrankom już starożytni Egipcjanie podczas rodzinnych uroczystości, a arystokracja i faraonowie darowali przyszłym żonom cudne pierścienie wykonane przez najlepszych starożytnych jubilerów. W antycznej Grecji i Rzymie pierścionki zaręczynowe świadczyły o poważnych zamiarach mężczyzny potwierdzonych prawnie umową przedślubną.

Pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu

Wprost do serca

Potomkowie Achillesa wkadali wybrankom pierścień na lewą dłoń, wierząc, że żyła z serdecznego palca lewej ręki prowadzi wprost do serca.

Przenieśmy się w czasie do XIII wieku, kiedy papież Innocenty III uznał pierścionek zaręczynowy za oficjalny symbol miłości narzeczonych oraz obietnicy przyszłego ślubu. Zgodnie z wydanym edyktem wręczenie pierścionka miało także wydłużyć okres narzeczeństwa, aby przyszła para młoda mogła lepiej się poznać.

Tradycja pierścionka zaręczynowego z diamentem

Dziś wiemy, że pierwszy pierścionek zaręczynowy z diamentem podarował swojej ukochanej 1477 roku austracki arcyksiąże Maksymilian. Wybranką była Maria - księżna Burgundii, Luksemburga oraz Brabancji.

Tajemnicza scena zaręczyn

Niestety źródła historyczne milczą na temat sceny zaręczyn, dlatego do dziś nie wiemy, na który palec arcyksiąże włożył pierścionek swojej wybrance.

Piękne, prawda?

Pierścionki zaręczynowe w XIX i XX wieku

Epoka romantyzmu nie była zbyt… romantyczna. W XIX wieku powstały bowiem akty prawne, które precyzyjnie określały zasady małżeństwa, a nawet umowy regulujące zwrot pierścionka zaręczynowego w razie złamania przysięgi małżeńskiej przez kobietę. Co więcej, regulacje przewidywały także konkretną kwotę odszkodowania w przypadku niedotrzymania przyrzeczenia małżeństwa przez jedno z narzeczonych.

Dwudziesty wiek okazał się mniej formalny, ponieważ gwarancję umowy małżeńskiej przejął pierścionek zaręczynowy z diamentem, a zwyczajowo porzucona kobieta przed ślubem może zatrzymać podarowany podczas oświadczyn pierścionek.

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Odpowiedź jest prosta – na serdeczny prawej dłoni. Jednak z tym zwyczajem wiąże się opowieść zakorzeniona w burzliwej historii naszej ojczyzny. Cofnijmy się do XIX stulecia. Po 1863 roku, a więc po klęsce powstania styczniowego, obrączki ślubne noszono na lewej dłoni - na prawej nosiły go tylko wdowy.

W 1864 roku na znak żałoby po klęsce powstańców, mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń. Właśnie to wydarzenie sprawiło, że do dzisiaj nosimy je na prawej ręce. Pierścionek zaręczynowy miał w symboliczny sposób "zarezerwować" miejsce na palcu dla ślubnej obrączki, dlatego dziś zakładamy go ukochanym na serdeczny palec prawej dłoni.

Pierścionek zaręczynowy zakłada się ukochanym na serdeczny palec prawej dłoni

W Polsce od 1864 roku pierścionek zaręczynowy zakłada się ukochanym na serdeczny palec prawej dłoni. Ta tradycja wynika z romantycznej historii i burzliwych losów naszej ojczyzny.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w innych krajach?

W większości krajów świata pierścionek zaręczynowy zakłada się podobnie jak w Polsce na serdeczny palec. Zwyczaj ten determinuje wielowiekowa historia oraz tradycja, która nie uległa zmianom na przestrzeni wieków. Różnice dotyczą ręki, ponieważ większość mężczyzn zakłada ukochanym pierścionki zaręczynowe na lewą dłoń.

Zgodnie z tradycją...

... w większości krajów świata pierścionek zaręczynowy zakłada się wybrance na serdeczny palec.

W krajach Europy Zachodniej...

... oraz Afryce, Kanadzie i USA pierścionek zaręczynowy zakłada się na lewą dłoń, ponieważ znajduje się bliżej serca.

Czy wiesz, że…

w krajach skandynawskich zamiast pierścionka zaręczynowego mężczyźni ofiarują ukochanym obrączki, do których w trakcie uroczystości zaślubin dokładają drugą – identyczną;

pierścionki zaręczynowe są także wielką rzadkością na Węgrzech. Zgodnie z tradycją wybranka otrzymuje prostą obrączkę, którą w dniu zaślubin przekłada z serdecznego palca lewej dłoni na serdeczny palec prawej ręki;

podobnie jak w Polsce, pierścionki zaręczynowe na serdeczny palec prawej ręki zakładają także Niemcy, Austriacy, Rosjanie Japończycy oraz Izraelici.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Zgodnie z tradycją obrączkę ślubną zakłada się na serdeczny palec prawej dłoni. Co zrobić zatem z pierścionkiem zaręczynowym? Oto kilka popularnych opcji do wyboru:

obrączka i pierścionek zaręczynowy na tym samym palcu;

serdeczny palec lewej dłoni – ten wariant sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy obrączka i pierścionek wyróżnia się inną stylistyką. Plusem tego rozwiązania jest lepsza ekspozycja piękna pierścionka zaręczynowego;

rzadziej zakłada się pierścionek zaręczynowy na inny niż serdeczny palec prawej lub lewej dłoni.

Wybrane dla Ciebie

Pobierz Ebooka i otrzymaj prezent niespodziankę

(więcej)
Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Savicki 1976 sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gorzowska 2A, 65-127 Zielona Góra. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj
Kategorie