Odbierz nawet 35% specjalnego rabatu i gwarancję dostawy przed Majówką Odbierz kod
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund
  • Bezpłatna wysyłka
  • 120 dni na darmowy zwrot
  • Bezpłatna korekta rozmiaru
  • SAVICKI Care+®
  • Darmowy grawer

Białe złoto | Przewodnik jubilerski

2021-07-12 12:04:58

Białe złoto | Przewodnik jubilerski

Szlachetne, stylowe i subtelne
Takie właśnie jest białe złoto.
Jeżeli cenisz stonowany blask, klasyczną elegancję i szukasz alternatywy dla tradycyjnej obrączki, oryginalnego pierścionka zaręczynowego lub zachwycającej biżuterii, to z pewnością białe złoto zachwyci Cię od pierwszego wejrzenia.

SAVICKI prezentuje
Odkryj stylową biżuterię z białego złota

Historia białego złota?

Dawno, dawno temu…

Jeszcze w XIX wieku kilka firm jubilerskich rozpoczęło eksperymenty z wybielaniem złota. Próby europejskich specjalistów nie od razu przyniosły sukces, a pierwsze stopy białego złota pojawiły się na rynku dopiero w 1912 roku.

Białe złoto

Za pionierów białego złota trzeba uznać specjalistów z niemieckiej firmy „Dr Richter i Ska”, którym udało się odbarwić złoto poprzez zastosowanie stopu złota z metalami należącymi do grupy platynowców. Z kolei firma „C. Hafner” po raz pierwszy zastosowała nikiel.

Kolejne marki zaczęły eksperymentować z palladem, aż w końcu wypracowano formuły chemiczne i zdefiniowano proporcje, z których świat jubilerski korzysta do dziś.

Jak powstaje białe złoto?

Odkryj 2 metody produkcji!

Jeżeli podobają Ci się pierścionki zaręczynowe lub obrączki z białego złota i rozważasz ich zakup, to z pewnością zastanawiasz się, jak powstaje białe złoto. Odpowiedź wbrew pozorom jest dość prosta!

Czy wiesz, że… >

… białe złoto nie występuje w przyrodzie, a nazwa to tylko określenie handlowe?

Białe złoto

Zacznijmy od tego, że białe złoto nie występuje samoistnie w przyrodzie. Aby je uzyskać należy do czystego złota o próbie 999 (tj. 24 karaty) dodać takie metale jak pallad, nikiel, czy srebro, które zmieniają jego kolor. Barwa białego złota zależy przede wszystkim od proporcji domieszki, ale także od techniki wykonania stopu.

Białe złoto wytwarza się na dwa sposoby znane w jubilerstwie od wieków.

I sposób wytwarzania białego złota

Domieszka miedzi, palladu i niklu

W pierwszej kolejności do czystego złota dodaje się miedź, pallad oraz nikiel. Dzięki domieszce palladu i niklu złoto nabiera odcienia, który można porównać z kolorem platyny.

Rodowanie złota

Drugim etapem w procesie produkcji białego złota jest pokrycie powierzchni stopu cieniutką powłoką rodu (ok. 0,2 – 0,4 mikrona), który jest metalem szlachetnym o jasno-srebrzystym kolorze. To właśnie dzięki niemu skutecznie neutralizuje się tradycyjny kolor złota.

Czy wiesz, że rod…

  • • pochodzi od greckiego słowa „rhodon” oznaczającego róże?
  • • jest cenniejszy od czystego złota?
  • • zmienia kolor złota na srebrzysty?
  • • zmienia właściwości stopu sprawiając, że złoto staje się twardsze i bardziej odporne na zarysowania?

II sposób wytwarzania białego złota

50% złota + 50% niklu

Drugim sposobem produkcji jest połączenie złota i niklu w proporcjach po 50%. Ta technika zapewnia stopowi srebrzysty kolor i nie wymaga dodatkowo pokrywania powierzchni metalu dodatkową warstwą rodu.

Próba i kolor białego złota

Od czego zależy kolor białego złota?
Tak jak już wspomnieliśmy, kolor białego złota zależy od składu i proporcji domieszki innych metali.
W białym złocie o próbie:

  • • 750 (18 kartów), 75% stopu stanowi czyste złoto, natomiast resztę domieszka innych metali;
  • • 585 (14 karatów), 58,5% stopu to czyste złoto;
  • • 333, już tylko 33,3%.

Zawartość złota jest istotna nie tylko z uwagi na wartość pierścionka, obrączki, czy kolczyków, ale także ma wielki wpływ na wytrzymałość i kolor wyrobów jubilerskich.

Krótko mówiąc, im mniejsza zawartość czystego złota w stopie, tym:

  • • biżuteria jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne;
  • • żółty kolor złota staje się mniej intensywny.

Od czego zależy odcień białego złota?

Odcień białego złota zależy od proporcji metali, z których wykonany jest stop. Białe złoto tak naprawdę nie jest śnieżnobiałe, lecz charakteryzuje się metalicznym odcieniem szarości.

Białe złoto

Czy wiesz, że…

10%-12% domieszki palladu wystarczy, aby uzyskać białe złoto?

Niska zawartość niklu i palladu powoduje, że szarości są głębsze. Warto dodać, że w ostatnim czasie kraje Unii Europejskiej wprowadziły ograniczenia dotyczące wyrobów ze złota zawierających nikiel, ponieważ jest to zw. „alergen kontaktowy”. W związku z tym większość biżuterii z białego złota zawiera sam pallad. Warto także nadmienić, że niewielkie ilości niklu niezwykle rzadko powodują reakcje alergiczne.

Białe złoto i diamenty

Idealne połączenie

Złoto od zawsze kojarzyło się z żółtą barwą, która niezbyt pasowała do barwy diamentów. Kiedy rozpoczęto produkcję białego złota sytuacja się zmieniła, ponieważ subtelny blask w odcieniach szarości wprost idealnie harmonizuje się z barwą królewskich kamieni szlachetnych. Białe złoto doskonale podkreśla wartość diamentu, dopełniając jego olśniewającą brylancję klasyczną oprawą. Dziś pierścionki z białego złota i z diamentami to klasyka klasyki, którą mężczyźni wybierają najczęściej, aby poprosić o rękę swojej Wybranki.

SAVICKI prezentuje
Pierścionki z białego złota z diamentami

Białe złoto – cechy

Odkryj właściwości

Oryginalny wygląd sprawia, że w pierścionkach, obrączkach lub kolczykach z białego złota można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Zachwycający kolor to jednak nie wszystko, ponieważ oprócz niesamowitej barwy, białe złoto charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Domieszka niklu, palladu, miedzi (a niekiedy cynku) sprawia, że białe złoto wyróżnia:

  • wysoki stopień twardości (np. białe złoto 585 jest twardsze od żółtego złota o tej samej próbie);
  • elastyczność (białe złoto 750 jest mniej kruche od złota żółtego tej samej próby);
  • wytrzymałość (białe złoto jest bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż żółte);
  • trwały połysk .

Właściwości chemiczne białego złota są niemal identyczne jak w przypadku złota żółtego.

A które białe złoto cieszy się największą popularnością?

Na całym świecie najchętniej wybieramy białe złoto 585, ponieważ to właśnie ta próba łączy wysoką wartość, z pięknym wyglądem i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto podkreślić, że zwłaszcza dzięki domieszkom palladu, białe złoto 750 jest mniej kruche niż złoto żółte.

Jak odróżnić białe złoto od srebra?

Kupuj biżuterię w dobrych sklepach jubilerskich!

Na pierwszy rzut oka białe złoto i srebro są do siebie podobne. Niektóre osoby twierdzą, że srebro jest bardziej matowe i nie lśni tak intensywnie jak białe złoto. Trzeba jednak powiedzieć, że z całą pewnością są to subiektywne odczucia. W grę wchodzą ewentualnie różnice, które można zobaczyć po wielu latach noszenia biżuterii, ponieważ srebro z upływem czasu po prosu staje się nieco ciemniejsze.

Jak zatem odróżnić białe złoto od srebra?

To co jest niewidoczne dla oka przestaje być zagadką, gdy na biżuterię spojrzy… doświadczony jubiler. Specjalista rozpozna od razu, czy ma do czynienia z białym złotem, czy srebrem, ponieważ biżuteria z nich wykonana różni się międzynarodowymi oznaczeniami. Biżuteria srebrna jest sygnowana próbą 925, 875, 830 lub 800, natomiast najbardziej popularne próby złota to 750, 585 i 333.

Jeśli i to nie wystarczy można poddać biżuterię specjalistycznej analizie, ale prawdopodobnie nie uda Ci się jej wykonać w domowych warunkach… Możesz natomiast wcielić się w naukowca i poddać biżuterię testowi Archimedesa. Gęstość złota jest prawie dwa razy większa niż srebra, dlatego złoto wyprze więcej wody niż srebro. Jednak znacznie łatwiej zyskać pewność kupując biżuterię w renomowanym sklepie jubilerskim oraz po prostu wybrać certyfikowaną biżuterię.

Jak pielęgnować i czyścić białe złoto?

Z całą pewnością chcesz, aby pierścionek, obrączka, naszyjnik, kolczyki lub inna biżuteria z białego złota przez wiele lat zachwycała głębią swego koloru i szlachetnym blaskiem. W związku z tym na pewno przyda Ci się kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji.

JAK CHRONIĆ BIAŁE ZŁOTO?

  • 1. Chroń białe złoto przed kontaktem z chemią – zdejmuj pierścionek lub obrączkę podczas mycia naczyń, prania ręcznego, sprzątania lub dokonywania napraw z użyciem substancji chemicznych.
  • 2. Przechowuj biżuterię z białego złota w pudełeczku – najlepiej wyściełanym miękkim materiałem.
  • 3. Unikaj stykania się pierścionków lub naszyjników – wkładaj biżuterię w osobne pudełeczka i noś ją w taki sposób, aby biżuteria się o siebie nie ocierała. Uchronisz ją w ten sposób od otarć, rys lub ewentualnych odbarwień.
  • 4. Wszystkie naprawy biżuterii z białego złota wykonuj w pracowni jubilerskiej – domowe sposoby czyszczenia lub polerowania mogą jej poważnie zaszkodzić.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zobacz, jak dbać o biżuterię

Białe złoto – trwałość

Po latach użytkowania białe złoto (podobnie jak żółte), może płowieć, matowieć lub tracić blask. Jednak wystarczy standardowe czyszczenie w dobrym zakładzie jubilerskim, aby przywrócić biżuterii pierwotny wygląd.

Jakość światowej klasy

Zachwyt przez wiele długich lat

Wybierając biżuterię z białego złota SAVICKI zyskujesz absolutną pewność, że przy odpowiedniej pielęgnacji Twój pierścionek, obrączka, naszyjnik lub kolczyki będą zachwycały nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat!

Białe złoto

Rodowanie białego złota u jubilera

W przypadku rodowanego białego złota z czasem może wytrzeć się jego wierzchnia warstwa, przez którą zacznie przebijać żółtawy połysk. W takiej sytuacji wystarczy jednak tylko nałożyć nową warstwę rodu, a biżuteria odzyska doskonały wygląd. Ponowne rodowanie białego złota wygładzi rysy, a biżuteria odzyska jasno-srebrzysty blask i świeży wygląd.

Interesuje Cię złoto i najcenniejsze metale szlachetne ? Chcesz poznać ich tajemnice?
Przeczytaj nasze kolejne artykuły, zmień pytania w wyczerpujące odpowiedzi i zyskaj wiedzę, która pozwoli Ci wybrać złotą biżuterię Twoich marzeń

Pobierz Ebooka i otrzymaj prezent niespodziankę

(więcej)
Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Savicki 1976 sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gorzowska 2A, 65-127 Zielona Góra. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj
Kategorie